PKP Cargo dokonało wyceny posiadanego towaru kolejowego. Został wyceniony wyżej, ponieważ… podrożały ceny złomu.
Informacja ta została podana do publicznej wiadomości przez samą spółkę, która opublikowała oficjalny komunikat. Brzmi absurdalnie, ale to fakt. Jak poinformował zarząd PKP Cargo, że względu na odnotowany na rynku wzrost cen złomu podjął on decyzję o dokonaniu aktualizacji wartości rezydualnej taboru kolejowego i rozwiązaniu części odpisu z tytułu trwałej utraty wartości taboru kolejowego w kwocie 27,4 miliona złotych. Cena złomu na dzień 31 grudnia 2017 r. była wyższa niż ceny przyjęte przez spółkę do wyceny wartości rezydualnej taboru kolejowego w poprzednich okresach – czytamy na portalu rynek-kolejowy.pl.
Rozwiązanie powyższego odpisu wpłynie na poprawę wyniku finansowego spółki za rok 2017 w kwocie 22,2 mln złotych po uwzględnieniu efektu podatkowego. Dokonana aktualizacja odpisu ma charakter niepieniężny i pozostaje bez wpływu na sytuację płynnościową PKP Cargo – czytamy w oficjalnym komunikacie PKP Cargo.
Czytaj także: Dziesięć mitów o Augusto Pinochecie
Co ciekawe, aktualizacja odpisu wpłynie na wynik finansowy w sposób znaczący. Zysk PKP Cargo za pierwszy trzy kwartały 2017 roku wyniósł bowiem 51,7 mln zł, a po uwzględnieniu zmian byłby o… 40% wyższy.
Informację podaną przez zarząd PKP Cargo skomentował Janusz Korwin-Mikke. Wolnościowy polityk zadrwił z władz spółki. Przy okazji oberwało się również dziennikarzom Telewizji Polskiej. Niebawem w „Wiadomościach” TVP usłyszymy, że za rządów PiSu na polskiej kolei dokonała się dobra zmiana, a wartość spółki PKP wzrosła dzięki sprawnemu zarządzaniu przez polityków partii rządzącej – napisał polityk w serwisie Facebook.
PKP Cargo to największy w Polsce operator logistyczny. Największym akcjonariuszem spółki jest PKP S.A. posiadająca 33,01% akcji PKP Cargo. Spółka powstała w 2000 roku na mocy art. 14 ustawy z 8 września 2000 o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe.
źródło: rynek-kolejowy.pl, Facebook
Fot. Wikimedia/Travelarz