Premier Mateusz Morawiecki podczas podczas monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, otrzymał pytanie dotyczące nowelizacji ustawy o IPN. Jeden z dziennikarzy zasugerował, że za sprawą nowych przepisów świat zwrócił uwagę na „zbrodnie Polaków przeciwko Żydom”. Stwierdzenie to spotkało się ze zdecydowaną reakcję Morawieckiego, który w mocnych słowach wyjaśnił, jak sprawa wygląda w rzeczywistości.
W trzydniowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium bierze udział ponad 500 polityków i ekspertów, w tym 20 szefów państw oraz 80 ministrów obrony i spraw zagranicznych. Głównym tematem konferencji jest rola Unii Europejskiej w świecie oraz jej relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. W sobotę szef polskiego rządu podczas Konferencji Bezpieczeństwa uczestniczył w panelu dotyczącym przyszłości Europy.
Dziennikarz NYT zaatakował polski rząd za ustawę o IPN
W ramach pytań od publiczności, Ronen Bergman, dziennikarz żydowskiego pochodzenia zadał premierowi kontrowersyjne pytanie.
Jestem Żydem, który pisze dla New York Times. Moi rodzice urodzili się w Polsce. (…) Większość rodziny zginęła, ponieważ ich sąsiedzi wydali ich gestapowcom. (…) Po wojnie moja matka przyrzekła, że nie będzie wypowiadała ani jednego słowa po polsku. (…) Z tego co dobrze rozumiem, po tym jak ta ustawa została podpisana, ja będę uznany za przestępcę dlatego, że w ogóle to powiedziałem. Jaki jest cel, jaki jest przekaz, który chce pan przekazać całemu światu, bo reakcja jest zupełnie odwrotna i przez to jeszcze większa uwaga jest poświęcona tym straszliwym zbrodniom — powiedział dziennikarz amerykańskiej gazety, nawiązujące do nowelizacji ustawy o IPN.
Jest to niezmiernie istotne, żeby zrozumieć, że oczywiście nie będzie postrzegane jako działalność przestępcza, jeżeli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze, tak samo jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy — odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jeżeli ktokolwiek chce wiedzieć, jak wyglądała niemiecka okupacja na ziemiach polskich, bardzo serdecznie zapraszam do dyskusji, do badań historycznych, bo to wykracza poza Waszą wyobraźnię. (…) Polska była jedynym krajem, gdzie była kara śmierci za pomoc Żydom. Straciliśmy 6 milionów obywateli podczas II wojny światowej. Najwięcej ze wszystkich krajów podczas II w porównaniu do liczby obywateli przed wojną — dodał.
W całym tym kontekście chcę powiedzieć, że nie będzie żadnych kar dla osób, które powiedziały, że byli Polacy, którzy to robili, bo byli. Ale nie możemy się zgodzić na to, że będzie pewne pomieszanie ofiar ze zbrodniarzami – podsumował premier.
מרגש לשמוע את @ronenbergman שואל/תוקף את ראש מממשלת פולין על החוק שאוסר הזכרת ההשתתפות של העם הפולני בשואה, כשהוא מספר את סיפורו המשפחתי ומקבל תשואות מהקהל. pic.twitter.com/IIoXgs3Ycd
— ציפי לבני (@Tzipi_Livni) 17 lutego 2018
Źródło: wPolityce.pl, kprm.pl, Twitter.com