Napisanie ustawy o IPN przez Jakiego oraz fatalne tłumaczenia premiera doprowadziły do dyplomatycznej katastrofy – przekonuje Grzegorz Schetyna. Lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział własny projekt ustawy.
Spór dyplomatyczny pomiędzy Polską a Izraelem często komentują politycy opozycji. W niedzielę głos w tej sprawie zabrał szef PO Grzegorz Schetyna, który zapowiedział podjęcie działań w sprawie ustawy.
Napisanie ustawy o #IPN przez Jakiego oraz fatalne tłumaczenia premiera doprowadziły do dyplomatycznej katastrofy. Dlatego we wtorek złożymy projekt nowelizacji tej ustawy. Tu nie ma miejsca na półśrodki, potrzebna jest szybka i solidarna reakcja. Wszystkich – napisał Schetyna.
Napisanie ustawy o #IPN przez Jakiego oraz fatalne tłumaczenia premiera doprowadziły do dyplomatycznej katastrofy. Dlatego we wtorek złożymy projekt nowelizacji tej ustawy. Tu nie ma miejsca na półśrodki, potrzebna jest szybka i solidarna reakcja. Wszystkich.
Czytaj także: Prezydent Ukrainy o sporze polsko-izraelskim: Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy i dialogu, nie zakazów
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) 18 lutego 2018
Przypomnijmy, że polityk zapowiadał już własny projekt nowelizacji ustawy o IPN po spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce w I połowie lutego. Szef PO podkreślił, że zmiany w przepisach będą korektą najważniejszych punktów spornych.
Nie zostawimy tej ustawy i konsekwencji, które z niej będą wypływać. Zgłosimy nowelizację tej ustawy w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej i tego wszystkiego, co zdarzyło się w polskim parlamencie w związku z tą ustawą, a został sankcjonowane przez prezydenta – powiedział.
Nowelizacja ustawy o IPN
Zgodnie z zamiarami twórców, przyjęte przez polskie władze zmiany w ustawie o IPN, wprowadziły możliwość karania za nieprawdziwe i niemające oparcia w faktach oskarżenia państwa polskiego i obywateli o współuczestniczenie w zbrodniach popełnianych przez III Rzeszę. Projekt zakłada, że za przewinienia tego typu będzie grozić kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Na podobnej zasadzie karane będzie rażące umniejszanie odpowiedzialności sprawców zbrodni. Spod przepisów wyłączona będzie działalność artystyczna i naukowa.
Zapisy projektu wywołały wielkie kontrowersje po stronie izraelskiej. Urzędnicy wskazywali, że decyzję o zastosowaniu wyłączenia będzie podejmował prokurator. Wątpliwości budził również zapis wprowadzający kary grzywny lub ograniczenia wolności dla nieumyślnych sprawców. Nowe przepisy oficjalnie skrytykowali przedstawiciele władz Izraela.