Korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informuje, że w najbliższy wtorek odbędzie się debata unijnych ministrów ds. europejskich na temat praworządności w Polsce. W tym dniu mija termin złożenia przez Polskę odpowiedzi na rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące reformy sądownictwa.
Podczas wtorkowej debaty Komisja Europejska będzie chciała m.in przedstawić stan dialogu z Polską w kwestii praworządności. Już wcześniej wnioskowano o wprowadzenie tego tematu na spotkaniu ministrów. Komisja nie mogła wnioskować o formalny punkt na agendzie, bo było już za późno i musiałaby mieć jednomyślność – ujawnił kulisy decyzji jeden z dyplomatów.
Według informacji RMF FM wiele krajów, m.in. Holandia, Belgia czy Francja – poparło komisję podczas spotkania unijnych ambasadorów i zapowiedziało, że weźmie udział w dyskusji. Może to być pierwsza okazja, by ministrowie ocenili „Białą Księgę” tłumaczącą reformy sądownictwa, którą rząd upublicznił 8 marca. Zdaniem dyplomaty, Polska miałaby okazję do zaprezentowania jej na forum Unii Europejskiej.
Dziennikarka RMF FM podzieliła się również informacjami „zza kulis”. Pierwsze, nieoficjalne reakcje, które zebrała w delegacjach krajów UE ocenia jako sceptyczne. Jeden z dyplomatów stwierdził, że ma wrażenie, iż dokument ten nie dotyka sedna sprawy. Inny europejski polityk powiedział: „Nie widzę zbyt wielkiego postępu. Unijni dyplomaci podkreślają jednak, że lepiej mieć z Polską dialog, niż żeby go nie było”.
Czytaj także: Polska straci pieniądze z Unii? Jest nowy dokument KE. Uzależnia wypłatę funduszy od praworządności
Polska straci pieniądze z Unii? Jest nowy dokument KE. Uzależnia wypłatę funduszy od praworządności
W styczniu informowaliśmy Państwa, że Komisja Europejska chce, aby przyznawanie unijnych funduszy było uzależnione od funkcjonowania „niezależnego i efektywnego sądownictwa w krajach członkowskich Unii Europejskiej”. Za sprawę powiązania praworządności z funduszami europejskimi miała być odpowiedzialna unijna komisarz sprawiedliwości Vera Jourowa. W przepisach musiałyby znaleźć się bardzo jasne zapisy, czym w zasadzie jest łamanie praworządności i jak je oceniać.
KE przygotowała nowy dokument. Uzależnia wypłatę funduszy od praworządności
Jest nowy dokument Komisji Europejskiej dotyczący przyszłego, unijnego budżetu, a w nim uzależnienie wypłaty funduszy od praworządności – ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia – czytamy na Twitterze.
W dokumencie znajduje się odwołanie do artykułu 2, unijnego traktatu mówiącego o europejskich wartościach. Komisja uważa, że wszystkie fundusze mają być powiązane z przestrzeganiem praworządności z wyjątkiem pieniędzy na program wymiany studentów – Erasmus Plus.
Mateusz Morawiecki uspokaja
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że Komisja Europejska sceptycznie podchodzi do przeprowadzanych w Polsce reform.
Dajmy sobie kilka miesięcy. Pięć węzłów gordyjskich nie zostanie rozsupłane w prosty sposób w przeciągu dwóch miesięcy. Trzeba dać sobie pole i czas, by spokojnie tłumaczyć partnerom w całej Europie, w jaki sposób Polska widzi te reformę – powiedział.
Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem
Sprawa została również poruszona podczas spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie.
Instytucje UE powinny traktować równo wszystkie państwa członkowskie oraz działać ściśle w ramach przysługujących im odpowiednich kompetencji wynikających z Traktatu. Należy przestrzegać prawa państw członkowskich do przeprowadzenia wewnętrznych reform w ramach ich kompetencji – podkreślili premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji we wspólnym stanowisku.
Źródło: Wprost.pl, wMeritum.pl, Twitter.com