„Politico” opublikował ranking 20 „najbardziej znaczących” europosłów, biorąc jednak pod uwagę kryteria specyficzne kryteria. W najnowszym zestawieniu znalazło się dwóch Polaków – Janusz Korwin-Mikke oraz Ryszard Czarnecki.
„Politico” co roku publikuje ranking członków Parlamentu Europejskiego, o których można powiedzieć, że „coś znaczą”, czyli są postaciami wyróżniającymi się spośród parlamentarzystów. Tegoroczna edycja zestawienia jest jednak wyjątkowa. Przy układaniu listy 20 europosłów uwzględniono tych polityków, którzy słyną z kontrowersyjnych zachowań.
W rankingu znalazło się aż dwóch Polaków: Janusz Korwin Mikke oraz Ryszard Czarnecki, którzy zajęli kolejno 5. i 10. miejsce.
Przedstawiając sylwetkę Korwin-Mikkego, „Politico” uzasadnia: Po długiej chwalebnej karierze, podczas której walczył z komunizmem w rodzinnej Polsce, Korwin-Mikke spędził czas w Brukseli, wzbudzając kontrowersje swoimi wypowiedziami. Zastanawiał się, czy kobiety powinny mieć prawo do głosowania i twierdził, że powinny zarabiać mniej, ponieważ są „mniejsze, słabsze i mniej inteligentne”. W 2015 r. Parlament nałożył na niego grzywnę za to, że nazwał migrantów „ludzkim śmieciem”.
Czytaj także: \"Politico\" pisze o wpadce polskiej dyplomacji podczas wizyty zagranicznych dziennikarzy. Krytykuje... omlety z kiełbasą
Janusz Korwin-Mikke has said women should be paid less than men and called migrants “human garbage” #20notoriousMEPs https://t.co/u1oissHx7S
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 22 marca 2018
Z kolei przy sylwetce Czarneckiego znalazła się informacja, że Parlament Europejski zagłosował za pozbawieniem go funkcji wiceprzewodniczącego. Czarnecki nazwał posłankę Różę Thun „szmalcownikiem” , określeniem używanym wobec kogoś, kto sprzedawał Żydów lub współpracował z nazistami podczas okupacji Polski przez Niemców. Jego koledzy przegłosowali 447 do 196 wniosek ws. pozbawienia go stanowiska wiceprezydenta Parlamentu – czytamy na portalu.
Ryszard Czarnecki is our #20notoriousMEPs #10 — The European Parliament voted to strip him of his position as vice president https://t.co/ZBn5Z5sqRR
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 22 marca 2018
Politico Europe to anglojęzyczny tygodnik belgijski wydawany w Brukseli. Jest następcą European Voice i po raz pierwszy pojawił się w druku 23 kwietnia 2015 roku. Publikowany jest we współpracy amerykańskiego czasopisma politycznego Politico i niemieckiego Axel Springer SE .
Funkcjonuje również portal internetowy politico.eu Internecie zajmujący się różnymi obszarami polityki.
Relacje politico koncentrują się na polityce UE jako całości, obejmującej zarówno państwa członkowskie, jak i Stany Zjednoczone, a także globalne wydarzenia polityczne, komentarze i raporty uzupełniające.
Źródło: Wprost.pl, wMeritum.pl