Jagna Marczułajtis, była snowboardzistka i posłanka PO, w mocnych słowach zwróciła się do Mateusza Morawieckiego oraz Beaty Szydło. Była polityk, która sama wychowuje niepełnosprawnego syna, wsparła protestujących w Sejmie opiekunów dzieci niepełnosprawnych.
Jak minęła noc panu Morawieckiemu pani Szydło? Dobrze się spało? Mam dziecko niepełnosprawne i zapewniam że to nie są normalnie przespane noce… a co dopiero na sejmowym korytarzu! Naprawdę nie można pomóc? Inne ustawy powstawały w jedna noc, teraz się nie da? Dacie radę! – napisała Marczułajtis w serwisie Twitter.
Jak minęła noc panu @MorawieckiM pani @BeataSzydlo? Dobrze się spało? Mam dziecko niepełnosprawne i zapewniam że to nie są normalnie przespane noce… a co dopiero na sejmowym korytarzu!Naprawdę nie można pomóc? Inne ustawy powstawały w jedna noc, teraz się nie da? Dacie radę!
— Jagna Marczułajtis (@JagnaMarczulajt) 24 kwietnia 2018
Marczułajtis wychowuje niepełnosprawnego syna. Opowiedziała o tym w rozmowie z „Rzeczpospolitą” na początku stycznia tego roku. Pod koniec ciąży nie mogłam już spać, Andrzej urodził się 23 miesiące temu i ani razu nie udało mi się zasnąć spokojnie wieczorem i spać do rana. Kokos, jak mówimy na Andrzeja, ma wadę migracji kory mózgowej – pachygyrię. Zatrzymał się w rozwoju fizycznym na poziomie piątego miesiąca. Nie ma leku na tę chorobę, możemy tylko liczyć na efekty codziennej rehabilitacji – mówiła.
Rząd zawarł porozumienie z częścią organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych
Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Elżbietę Rafalską i pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza, a przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych – podaje oficjalna strona Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Podpisane przez strony porozumienie zakłada podniesienie przez rząd od 1 czerwca 2018 roku wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, tj. 1029,80 zł. Co ważne, renta socjalna będzie podlegać corocznej waloryzacji. Renta w podwyższonej wysokości będzie wypłacana od 1 września br. z trzymiesięcznym wyrównaniem.
W imieniu strony rządowej porozumienie podpisała minister Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Z kolei w imieniu środowiska osób niepełnosprawnych podpisy pod porozumieniem złożyli członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych (aby zostać członkiem Krajowej Rady, trzeba mieć poparcie co najmniej 15 organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych).
„Jest mi przykro, że nie ma nas tu wszystkich razem. Szukamy kompromisu. Lista potrzeb jest długa. Chciałabym spełnić wszystkiego oczekiwania, ale nie zlikwiduję wieloletnich zaniedbań poprzedników w ciągu jednego, w dodatku trwającego roku budżetowego” – powiedziała minister Rafalaska nawiązując do wcześniejszego odrzucenia złożonej propozycji przez opiekunów osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie.
źródło: Twitter, rp.pl, mpips.gov.pl
Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk