W 2018 roku aukcji Pride of Poland nie będzie – donosi RMF FM. Słynna impreza w Janowie Podlaskim ma zostać zastąpiona przez: „Janów Podlaski Auction & Summer Arabian Horse Sale”. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie chciał komentować sprawy.
RMF FM informuje, że dotychczasowa aukcja Pride of Poland zostanie zastąpiona wydarzeniem o nazwie „49th Janów Podlaski Auction & Summer Sale” (49. Aukcja i Letnia Sprzedaż w Janowie Podlaskim – red.).
To nie jedyna zmiana. Dziennikarze informują, że do nowej nazwy dodany zostanie podtytuł: „konie arabskie ze stadnin państwowych„. Może to sugerować, że swoich zwierząt nie będą mogli zgłosić prywatni hodowcy.
Jeżeli doniesienia dziennikarzy RMF FM okażą się prawdziwe to będzie wielki skandal. PiS w zaledwie dwa lata zniszczył tradycję aukcji w Janowie Podlaskim. https://t.co/zLMehfHwZr
Czytaj także: Pride of Poland jednak się odbędzie. Jest oświadczenie KOWR w tej sprawie
— Stanisław Żmijan (@posel_zmijan) 2 czerwca 2018
Najprawdopodobniej poważne zmiany czekają także widzów aukcji. Do tej pory licytowane na Pride of Poland konie mogła podziwiać publiczność. Nowe zasady oznaczają, że w całej – dwudniowej – imprezie wezmą udział tylko goście VIP i osoby, które wpłaciły wadium, aby wziąć udział w aukcji. Publiczność pojawi się tylko 12 sierpnia, podczas dnia otwartego.
Reporterka TVN24 poprosiła o komentarz w tej sprawie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Polityk przyznał, ze wie o zmianach, jednak nie chciał ich skomentować. „Proszę pytać dyrektora KOWR-u” – powiedział.
Słynna aukcja
Pride of Poland to coroczna aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim. Wydarzenie zostało zorganizowane po raz pierwszy w 1970 roku. Natomiast nazwa „Pride of Polad” została nadana dopiero w 2001 roku.
Aukcja cieszyła się od lat prestiżem, a uzyskiwane na niej kwoty stały się miernikiem światowych cen wierzchowców. Przez znaczny okres czasu w Janowie Podlaskim padały rekordy. W 2015 roku głośno było o klaczy Pepita, którą sprzedano za astronomiczną kwotę 1,4 mln euro.
Niestety kolejne lata, to radykalny spadek popularności Pride of Poland. W 2017 roku sprzedano zaledwie 6 koni za łączną sumę 410 tys. euro.