Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Słowenii. To konserwatywne, prawicowe ugrupowanie, znane m.in. z głoszenia antyimigranckich haseł.
SDS Janeza Janszy zdobyła 25,2 procent głosów i wygrała wybory parlamentarne w Słowenii. Na drugim miejscu znalazła się centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS) – 12,6 proc. Kolejna była, obecnie rządząca, liberalna Partia Nowoczesnego Centrum (SMC) – 9,8 proc. Do parlamentu weszły m.in. Zjednoczona Lewica – 9,5 proc. i Socjaldemokraci – 9,3 proc.
Zachodnie media wskazują, że w zwycięskiej kampanii SDS znaczącą rolę odegrała kwestia imigrantów. Jansza nie ukrywał swoich antyimigranckich poglądów, starał się zdobyć poparcie, wykorzystując obawy obywateli względem imigrantów. Poparcia udzielił mu m.in. premier Węgier Viktor Orban.
Do większościowego rządu potrzebna koalicja
Wstępny podział na mandaty wskazuje, że SDS zajmie 25 miejsc w 90-osobowym parlamencie. Oznacza to, że Jansza musi szukać szerokiej koalicji, aby zbudować większościowy rząd. Lider zwycięskiej partii zdaje sobie z tego sprawę.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Słoweńska Partia Demokratyczna jest otwarta na współpracę. (…) Nasze drzwi są otwarte, jeśli chodzi o dialog i współdziałanie, jak to zawsze miało miejsce, kiedy tworzyliśmy rząd” – powiedział Jansza.
Jednak zdaniem obserwatorów, lider SDS może mieć poważne kłopoty z utworzeniem koalicji. Wiadomo, że do wspólnych rządów z SDS sceptycznie podchodzi druga w wyborach LMS. Również pozostali nie palą się do koalicji.
Do tej pory jedyną partią, która zapowiedziała, że będzie współpracować z SDS jest centroprawicowa Nova Slovenja (NSi). Jednak partia ta zdobyła tylko 7,1 proc. głosów, więc jej poparcie nie wystarcza do utworzenia większościowego rządu.
Rośnie popularność antyimigranckich haseł w UE?
SDS to nie jedyna prawicowa, antyimigrancka partia, której popularność wzrosła w ostatnim czasie. Najpierw na podobny ruch zdecydowali się Austriacy, wybierając Sebastiana Kurza i jego prawicową koalicję ÖVP (Austriacka Partia Ludowa). Kurz stworzył koalicję z prawicowo-wolnościową FPÖ (Wolnościową Partią Austrii).
Również marcowe wybory we Włoszech uznano za zwycięstwo antysystemowców i prawicy. W ostatnich dniach powstał koalicyjny rząd Ruchu Pięciu Gwiazd z Ligą, a nowy szef MSW już zapowiada, że odesłanie nielegalnych imigrantów z Włoch to jedno z najważniejszych zadań nowego rządu.