Królowa Elżbieta nie wzięła udziału w czwartkowym nabożeństwie w katedrze św. Pawła. Pałac Buckingham poinformował, że jest to spowodowane złym stanem zdrowia monarchini.
Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym czytamy: „królowa dzisiaj czuje się nie najlepiej i postanowiła nie uczestniczyć w porannym nabożeństwie upamiętniającym 200. rocznicę ustanowienia orderu św. Michała i św. Jerzego”. Potwierdziło to niepokojące wieści ws. jej stanu zdrowia, które docierają do opinii publicznej już od dłuższego czasu.
Królowa Elżbieta II z urzędu jest suwerenem orderu św. Michała i św. Jerzego. Ustanowiony w 1818 roku order, przyznawany jest za zasługi dla zagranicznych interesów Wielkiej Brytanii.
Królowa Elżbieta II 21 kwietnia skończyła 92 lata. Jest najstarszą i najdłużej sprawująca władzę monarchinią na świecie. Pomimo wieku, wciąż jest aktywna i bierze czynny udział w życiu Wielkiej Brytanii.
Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II zmieniała się podczas jej panowania. Wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa było 33.
Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką. Od 13 października 2016 jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016.
W 1952 zdobyła tytuł Człowieka Roku według magazynu Time.