Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w uroczystościach z okazji 38. rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
31 sierpnia w słynnej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednym z gości był premier Mateusz Morawiecki.
„To był bunt przeciwko złu, przeciwko komunizmowi” – powiedział szef rządu. Dodał także, że „pamięć o Solidarności, o tamtych czasach, jest cały czas żywa, mimo że różnimy się, co do oceny transformacji tego, co stało się po 1989 r.”
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Ta pochodnia wolności, której nie byli już w stanie powstrzymać komuniści, której nie był w stanie powstrzymać stan wojenny, bo są takie daty, takie wydarzenia, wokół których jesteśmy w ogromnym stopniu zjednoczeni, jak wokół Jana Pawła II, tak możemy się różnić co do przełomu roku 1989 i późniejszych lat transformacji, ale cieszę się, że rok 1980 i ten bunt, dzisiaj ta pamięć o naszym bohaterze zbiorowym, o „Solidarności” nas coraz bardziej jednoczy” – podkreślił premier.
Podczas swojego wystąpienia Morawiecki zwrócił się do uczestników wydarzeń z Sierpnia’80. „W imieniu rządu dziękuję wszystkim stoczniowcom, którzy wtedy stanęli na barykadach wolności. Chylę czoła przed wielkim bohaterstwem robotników tamtych dni.”
„Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, która była niechcianym dzieckiem III RP i komunistów dzisiaj ma szansę na kolejny etap swojego rozwoju” – powiedział Morawiecki. Premier odniósł się w tym kontekście do planów rewitalizacji terenów stoczniowych o nazwie „Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek”, które zaprezentowano również w piątek.
Premier @MorawieckiM w #Gdańsk: Nasz rząd czuje się spadkobiercą solidarności. Jesteśmy spadkobiercami wielkiej tradycji, która była emanacją walki o wolność.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 31 sierpnia 2018