W czerwcu 2018 roku informowaliśmy, że państwo Macedonia zmienia swoją nazwę. Był to efekt rozmów tego kraju z Grecją oraz zakończenie wieloletniego sporu. Teraz parlament Macedonii rozpoczął stosowną procedurę w tej sprawie.
Parlament Macedonii w piątek głosował nad zmianą nazwy państwa. Podczas głosowania udało się uzyskać wymaganą większość 2/3 głosów. Historyczne wydarzenie może otworzyć Skopje drogę do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim. Obecnie trwają negocjacje w sprawie akcesji do UE, jest także wyraźny sygnał ze strony NATO o gotowości przyjęcia w poczet państw członkowskich.
Obecnie Macedonia funkcjonuje na forum ONZ jako „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii”. W skrócie FYROM od „Former Yugoslav Republic of Macedonia”. Po zmianie nazwy przedstawiania będzie, zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym, jako Republika Północnej Macedonii.
Czytaj także: Oficjalnie: Macedonia zmienia nazwę
Zmiana nazwy związana jest z porozumieniem, które zawarły ze sobą Macedonia i Grecja. „Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką” – powiedział szef greckiego rządu, Aleksis Cipras.
W zamian za zgodę na zmianę nazwy, rząd w Atenach obiecał, iż wycofa obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej.
Konflikt Macedonia-Grecja
Konflikt pomiędzy państwami trwał od 1992 roku. Jego głównym elementem był sprzeciw Aten wobec używania nazwy „Macedonia” przez rząd w Skopje, argumentując to greckim pochodzeniem i grecką tradycją państwową tej nazwy, która wobec tego nie powinna być używana w odniesieniu do innego państwa. Nawiązywanie do symboli narodowych starożytnej Macedonii oraz jej tradycji spowodowało oburzenie w Grecji, gdzie uznawane są one za element greckiego dziedzictwa narodowego. Więcej TUTAJ.
to państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonii.