Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, Polska wydała w 2017 roku najwięcej zezwoleń na zamieszkanie w Polsce osobom spoza Unii Europejskiej. Na drugim miejscu za Polską znaleźli się Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja. W całej Unii Europejskiej wydano w 2017 roku 3 mln 136 tys. zezwoleń na pobyt.
Z raportu Eurostatu wynika, że Polska wydaje najwięcej zezwoleń w całej Unii Europejskiej. W 2017 roku było ich 683 tys. 228. Na drugim miejscu za Polską w 2017 roku znaleźli się Niemcy (535,4 tys. zezwoleń), Wielka Brytania (517 tys.) oraz Francja (250,2 tys.).
Obecnie Polska znajduje się na trzecim miejscu w UE pod względem liczby zezwoleń w przeliczeniu na tysiąc swoich obywateli. Władze wydają 18 zezwoleń na 1000 mieszkańców. Więcej od nas zezwoleń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wydały jedynie Malta (23) i Cypr (22).
Kogo przyjmujemy do Polski?
Z raportu wynika, że zdecydowana większość osób otrzymujących zgodę na zamieszkanie w Polsce to Ukraińcy. W 2017 r. stanowili oni 85,7 proc. (585 tys. 439 osób) wszystkich pozytywnie rozpatrzonych przez Polskę wniosków. Na drugim, odległym miejscu znaleźli się Białorusini (42 tys. 756 osób), a na trzecim obywatele Mołdawii (7 tys. 803 osób).
Dla porównania, mieszkańcom Syrii wydano prawie 223 tys. takich zezwoleń, głównie w Niemczech. Głównym uzasadnieniem otrzymania przez obywateli Ukrainy dokumentów było zatrudnienie (ponad 580 tys. osób w 2017 roku). Wśród Syryjczyków główna przyczyna składania wniosków miała charakter humanitarny.
Wydajemy najwięcej zezwoleń w UE. Co przyciąga obcokrajowców do Polski?
Najwięcej zezwoleń na pobyt Polska wydaje z powodu zatrudnienia (59 proc. wszystkich zezwoleń na pobyt w UE wydanych z tego powodu). 87 proc. zezwoleń wydanych przez polskie urzędy w 2017 r. zostało wydanych właśnie z powodu podjęcia pracy przez składającego wniosek. Inne państwa wydają większość zezwoleń z powodów rodzinnych, np. łączenia małżeństw i rodzin.
Dane Eurostatu
Według metodologii przyjętej przez Eurostat, do statystyk dotyczących zezwoleń pobytowych wydanych po raz pierwszy wlicza się każde zezwolenie ważne przez co najmniej 3 miesiące. Dodatkowo, jeśli przepisy krajowe oraz praktyka administracyjna danego kraju UE dopuszcza przyznanie wizy długoterminowej lub statusu imigracyjnego w miejsce zezwolenia na pobyt, przedmiotowe wizy i statusy są również zawarte w ww. statystykach.
W przypadku Polski, do ogólnej liczby pierwszych zezwoleń pobytowych wlicza się zatem obok zezwoleń na pobyt czasowy również wizy krajowe, wydane członkom rodziny obywatela UE karty pobytu. Pod uwagę brane są również przyznane cudzoziemcom dwie formy ochrony międzynarodowej: status uchodźcy i ochrona uzupełniająca.