Trwa II tura wyborów samorządowych 2018. Głosować możemy od godziny 7 do 21. Kiedy poznamy wyniki wyborów drugiej tury wyborów samorządowych? PKW zapewnia, że bardzo szybko.
Wiele osób nie było zadowolonych z tempa liczenia głosów w I turze wyborów samorządowych. Jak będzie tym razem? Kiedy poznamy wyniki II tury wyborów? Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Wojciech Dąbrówka powiedział Portalowi Samorządowemu, że konferencja, na której PKW poinformuje o rezultatach głosowania, może odbyć się już w nocy z niedzieli na poniedziałek lub w poniedziałek nad ranem.
Państwowa Komisja Wyborcza planuje na dzień wyborów dwie konferencje – o godz. 13 i 18. Wtedy poinformuje o przebiegu głosowania, ewentualnych incydentach oraz frekwencji (stan na godzinę przed każdą konferencją).
Wyniki II tury wyborów samorządowych. Exit poll w niedzielę po 21
Wcześniej niż oficjalne wyniki wyborów poznamy wyniki sondażowe. W niedzielę po godz. 21 podane zostaną szacunkowe wyniki wyborów, czyli exit poll. Będą dotyczyć wyborów prezydentów miast Krakowa, Gdańska i Kielc.
Czytaj także: Wybory samorządowe 2018: Nawet milion złotych kary za złamanie ciszy wyborczej. PKW ostrzega obywateli [WIDEO]
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbyła się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach tych wybierani są wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory samorządowe odbywają się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej najważniejszymi elementami były:
- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy;
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.