Niezwykłe odkrycie dokonane na południu Polski wywołało sensację w świecie naukowym, ponieważ udało się odkryć nowe zwierzę. Wielki roślinożerca żył 200 milionów lat temu. Nazwali je Lisowicia bojani, ponieważ stanowisko archeologiczne znajdowało się w Lisowicach.
Odkryte przez Polaków zwierzę rozmiarami przypominało współczesnego słonia, bo Lisowica bojani ważyła około 9 ton. Jej pysk podobny był do dzioba. Polscy archeolodzy odnaleźli skamieniałości we wsi Lisowice niedaleko Częstochowy.
Doktor Grzegorz Niedźwiedzki, archeolog ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, oraz profesor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN opisali swoje badania w prestiżowym magazynie „Sience”. Artykuł jest cytowany w mediach na całym świecie, bo ich odkrycie jest naprawdę niezwykłe.
Rewolucja w nauce
Odkrycie dokonane przez Polaków rewolucjonizuje dotychczasowy stan badań, bo dotąd naukowcy uważali, że w okresie późnego triasu jedynymi dużymi roślinożercami były dinozaury. Było to naprawdę dawno, bo aż około 200 milionów lat temu.
#Noticias | Lisowicia bojani: el fósil gigante que cambia la historia de unos de los ancestros más antiguos de los mamíferos https://t.co/9fmaOKhwdq pic.twitter.com/qhDifDmC2P
— #Noticias del #Perú (@peruenlanoticia) 23 listopada 2018
„Kiedyś myśleliśmy, że wraz z końcem permu ssaki i ich krewni wycofywali się w cień, podczas gdy dinozaury rosły i dorastały do ogromnych rozmiarów.” – mówi Grzegorz Niedźwiedzki.
Lisowicia bojani zaskoczyła naukowców
Skamieniałości z Lisowic poruszyły świat naukowy, więc głos zabrał między innymi specjalizujący się w dicynodontach Christian Kammerer z Muzeum Nauk Przyrodniczych w Karolinie Północnej.
„Rozmiar znaleziska jest zaskakujący. Duże dicynodonty były już wcześniej znane zarówno w permie, jak i triasie, ale nigdy na taką skalę.” – stwierdził badacz.
Lisowicia bojani https://t.co/C0mdgLaM84
This elephant size Dicynodont, the largest of its kind, walked with an erect posture. The fossil has been known since 2008 but was formally described only in 2018. pic.twitter.com/uThmuDbKdz
— Lukas VF Novak (@animalculum) 23 listopada 2018
Źródło: o2.pl