Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych – poinformowano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt, akcentuje, że powstanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań. Do jej zadań będzie należeć m.in. organizacja niekomercyjnych badań klinicznych, prowadzenie analiz oraz inicjowanie rozwoju nauk medycznych. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi.
Czym będzie Agencja Badań Medycznych?
Agencja ma być wyspecjalizowaną jednostką zrzeszającą krajowych i zagranicznych ekspertów, którzy będą pracować nad innowacyjnością polskiej medycyny. „Pieniądze pozyskane z działalności Agencji zostaną przeznaczone na badania, których efekty przyniosą korzyść dla pacjentów w postaci m.in. dostępu do najnowszych terapii lekowych” – wskazano w komunikacie CIR.
Czytaj także: Powstanie Agencja Badań Medycznych. Sejm uchwalił ustawę
MZ podnosi, że w obecnym systemie ochrony zdrowia nie funkcjonuje wyspecjalizowana instytucja zajmująca się wspieraniem i rozwojem badań medycznych. Niekomercyjne badania kliniczne stanowią zaledwie około 2 proc. wszystkich badań klinicznych prowadzonych w kraju.
Inwestycje w badania naukowe w obszarze medycyny i nauk o zdrowiu – jak akcentuje resort – przyczynią się do wzrostu jakości wykonywanych świadczeń medycznych, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.
Zgodnie z projektem, Agencja Badań Medycznych będzie odpowiedzialna za tworzenie i zarządzanie programami, na podstawie których będą finansowane projekty badawcze lub rozwojowe dotyczące nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w tym projekty interdyscyplinarne.
ABM ma zajmować się upowszechnianiem informacji o planowanych lub ogłaszanych konkursach oraz oceną wniosków i zawieraniem umów z beneficjentami wyłonionymi w konkursach. Agencja ma także m.in. nadzorować i kontrolować realizację projektów badawczych lub rozwojowych; prowadzić własne badania naukowe i prace rozwojowe. Rola ABM będzie też wspieranie przedsiębiorstw w prowadzeniu i rozwijaniu działalności innowacyjnej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Finansowanie instytucji
Agencja będzie finansowana z budżetu państwa oraz odpisu z Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowiącego 0,3 proc. jego przychodów. ABM będzie także pozyskiwać środki z Unii Europejskiej oraz międzynarodowych programów badawczych.
Instytucjami, które będą mogły się ubiegać o dofinansowanie z ABM, będą jednostki badawczo-rozwojowe, np. medyczne instytuty badawcze czy uczelnie medyczne. „Dzięki temu pojawią się nowe możliwości współpracy związanej z realizacją wspólnych badań naukowych” – wskazano w komunikacie CIR.
Agencja będzie państwową osobą prawną nadzorowaną przez ministra zdrowia. Jednostką zarządzać będzie prezes powołany przez ministra na sześć lat oraz Rada Agencji, w skład której wejdzie od 15 do 20 członków powoływanych przez szefa resortu zdrowia.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl