„Mama 4 Plus” – to nowy program rządowy wprowadzający tzw. matczyne emerytury. Z deklaracji ministerstwa wynika, że pierwsze wypłaty świadczeń rozpoczną się już w marcu 2019 roku. Komu przysługują matczyne emerytury i jaką kwotę otrzymają beneficjenci? Odpowiedź na te pytania poniżej.
Program „Mama 4 plus” miał wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Ostatecznie jednak termin wypłat został przesunięty o dwa miesiące. Powodem była zbyt duża liczba zgłoszonych uwag na etapie konsultacji.
Mówiła o tym w listopadzie ubiegłego roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Informowała również, że wstępnym terminem wprowadzenia programu będzie 1 marca.
Co wiemy o świadczeniu „Mama 4 Plus”?
Jak wskazuje nazwa, matczyne emerytury będą przyznawane osobom, które urodziły, lub wychowały co najmniej 4 dzieci i nie nabyły praw emerytalnych (lub pobierają emeryturę niższą od emerytury minimalnej).
Osoby takie otrzymają minimalną emeryturę w wysokości 1029,80 zł brutto (stan na dziś). Warto dodać, że „Mama 4 Plus” to program skierowany zarówno do matek, które nie podjęły pracy, jak i tych, które pracowały za krótko, by osiągnąć pułap emerytury minimalnej. W pierwszym przypadku kobieta otrzyma minimalne świadczenie. Natomiast w drugim, dostanie dopłatę do otrzymywanej emerytury (państwo uzupełni różnicę brakującą do najniższego świadczenia).
Wiadomo, że osoby ubiegające się o emeryturę, będą musiały złożyć wniosek. Choć nie opublikowano jeszcze wzoru, jasne jest, że będzie on dotyczył sytuacji finansowej wnioskodawcy. W dokumencie znajdą się oświadczenia o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej. Urzędnicy zapewniają, że wniosek będzie prosty do wypełnienia i złożyć go będzie można w ciągu kilkuminutowej wizyty w urzędzie.
Co z ojcami?
Autorzy projektu informują, że jego beneficjentami są głównie kobiety. Jednak ojcowie również będą mogli ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Dzieje się tak w dwóch przypadkach:
„Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu, w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci przez matkę, analogicznie jak w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłków macierzyńskich” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: MRPiPS, gazeta.pl, Twitter