Od kilku dni odnotowujemy niskie temperatury. Sytuacja taka może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. Każdej zimy kilkadziesiąt osób umiera z wychłodzenia organizmu. Tymczasem wiele z nich można uratować, udzielając choćby podstawowej, pierwszej pomocy. Policja opublikowała poradnik, w którym punkt po punkcie wyliczono zasady pierwszej pomocy ofierze wyziębień czy hipotermii.
Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj, pustostany, altanki na działkach czy piwnicach.
Zsady pierwszej pomocy w przypadku hipotermii
1. Sprawdź czy miejsce, w którym się znajdujesz, jest bezpieczne. Załóż rękawiczki i oceń ogólny stan poszkodowanego – sprawdź przytomność i oddech.
2. Wezwij pogotowie lub poproś osobę obok, by to zrobiła.
3. Postaraj się zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem. Gdy jest ro możliwe, przenieś lub zaprowadź go do ciepłego miejsca. Jeśli to nie jest możliwe znajdź miejsce osłonięte od wiatru, deszczy czy śniegu.
4. Jeśli ubranie poszkodowanego jest mokre, zdejmij je. Okryj go kocem lub folią termiczną złotą stroną do góry.
5. Jeśli poszkodowany nie stracił przytomności, podaj mu ciepłe napoje, które zawierają dużą ilość cukru. Nigdy nie podawaj poszkodowanemu alkoholu.
6. Gdy poszkodowany nie jest przytomny, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej, by mógł swobodnie oddychać.
7. Stale kontroluj jego oddech.
8. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia, przystąp do resuscytacji krążeniowo–oddechowej.
W żadnym wypadku nie wolno pocierać rąk i stóp poszkodowanego, by dodatkowo nie uszkodzić skóry. Nie wolno zostawiać go samego, gwałtownie poruszać poszkodowanym czy nacierać go śniegiem.
Źródło: policja.pl, tvp.info