Parlament Europejski opublikował wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed majowymi eurowyborami. To kolejne badanie, w którym PiS, choć nieznacznie, przegrywa z Koalicją Europejską.
Wyniki badań opinii publicznej dla wszystkich krajów członkowskich zostały zebrane pod koniec lutego. Z sondażu wynika, że Koalicja Europejska może liczyć na 37,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się PiS z 36,3 proc. To już trzecie badanie, w którym obóz Zjednoczonej Prawicy przegrywa z opozycją.
Podium zamyka Wiosna z wynikiem 10,6 proc. Oznacza to, że KE zdobyłaby 21 mandatów, PiS – 20, a Wiosna – 5.
Czytaj także: Sonda uliczna przed wyborami do PE. Komitet Korwin-Mikkego wyprzedza Kukiza
W skład Koalicji Europejskiej wchodzi: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partia Zieloni, .Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne, Unia Europejskich Demokratów, Teraz!, Inicjatywa Polska .
Z sondażu wynika, że próg wyborczy przekroczyłby jeszcze Kukiz 15 z wynikiem 7,3 proc. Oddanie głosu na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy” zadeklarowało 5,1 proc. respondentów. Na partię Razem gotowe jest głosować 1,6 proc. ankietowanych, a na inne ugrupowania – 1,7 proc.
Jeśli taka prognoza by się sprawdziła, największą liczbę eurodeputowanych miałaby w Parlamencie Europejskim Koalicja Europejska. Politycy PO, PSL, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Zielonych zajęliby w sumie 21 miejsc.
O jedno mniej przypadłoby eurodeputowanym PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia; politycy tych trzech ugrupowań startują z list PiS. Na pięć mandatów mogłaby liczyć Wiosna Roberta Biedronia, cztery przypadłoby Kukiz 15, a dwa politykom koalicji KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: interia.pl, wMeritum.pl