Interesujące wyniki sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Prawie 80 proc. badanych deklaruje, że interesuje się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie 32,9 proc. respondentów uważa, że wynik wyborów nie wpłynie na ich życie.
Prawie połowa badanych (48,5 proc.) stwierdziła, że „raczej interesuje się” wyborami do Europarlamentu. 30,7 proc. zadeklarowało zdecydowane zainteresowanie. Wybory zupełnie nie interesują 3,5 proc. badanych, a 16,4 proc. respondentów „raczej nie interesuje się” nimi.
Jednocześnie ponad połowa respondentów uważa, że ich wynik nie będzie miał bezpośredniego wpływu na ich życie. 32,9 proc. badanych jest zdania, że skład nowego Europarlamentu w żaden sposób nie wpłynie na ich losy, 22,9 proc. twierdzi, że wpływ ten będzie raczej mały.
Czytaj także: Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy Narodowcy. Liderzy zaprezentowali logo i nazwę koalicji [WIDEO]
26,7 proc. badanych twierdzi, że wybory będą miały „raczej duży” wpływ. Przekonanych o „zdecydowanie dużym” wpływie wyniku wyborów do PE na ich życie jest 11,2 proc. respondentów.
„Rzeczpospolita” przypomina, że do tej pory frekwencja w głosowaniu do PE była poniżej 26 proc. Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.