W niedzielę w swoim domu w Gdańsku zmarł nagle, w wieku 69 lat, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik. Specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Funkcję rektora pełnił od 2016 r. Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy z sercem.
O nagłej śmierci rektora poinformowało w niedzielę biuro prasowe Politechniki Gdańskiej (PG), wyjaśniając, że przyczyną zgonu były prawdopodobnie „problemy związane z sercem”. „Odejście naszego rektora jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej PG, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju” – napisano w komunikacie rozesłanym mediom.
Do śmierci rektora odniósł się na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Smutna wiadomość dla polskiej nauki. Zmarł Prof. Jacek Namieśnik, wybitny uczony, znakomity rektor Politechniki Gdańskiej, zwolennik odważnych reform, wspaniały człowiek. R.I.P.” – napisał.
Czytaj także: Dziś pogrzeb rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika
„Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój naszej uczelni. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych” – podało w niedzielę biuro prasowe.
„W tych poruszająco smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem” – napisano też w komunikacie.
Namieśnik został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w marcu 2016 r., a funkcję tę zaczął sprawować 1 września 2016 r. i miał ją pełnić do 2020 r.
Jak informowało biuro prasowe PG, Namieśnik był „jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego”.
Prof. Namieśnik specjalizował się w chemii analitycznej i chemii środowiska. Kształcił się na Politechnice Gdańskiej i z nią związał całą swoją karierę zawodową, uzyskując tu (w wieku 29 lat) stopień doktora, a później profesora. Był autorem lub współautorem około 800 publikacji naukowych, miał też na koncie wiele patentów.
Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za osiągnięcia naukowe, został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uniwersytet w Bukareszcie, Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie przyznały mu także tytuły doktora honoris causa.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorzy: Anna Kisicka, Zbigniew Wojtasiński