Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) przeprowadził sondaż na zlecenie portalu RadioZET.pl i tygodnika „Newsweek Polska”. Gdyby wybory do PE odbyły się w najbliższym czasie, próg wyborczy przekroczyłyby tylko cztery ugrupowania.
Wybory do Parlamentu Europejskiego nieznacznie wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca uzyskała największe poparcie – 40,25 proc. badanych. Na drugim miejscu z wynikiem 37,69 proc. uplasowała się Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesna i Zieloni).
Konfederacja przed Kukiz’15
Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze dwa komitety. Wiosna Roberta Biedronia uzyskała poparcie 10,97 proc. respondentów, a Konfederacja 5,6 proc.
Czytaj także: Sonda uliczna przed wyborami do PE. Komitet Korwin-Mikkego wyprzedza Kukiza
Pod progiem wyborczym znalazł się Kukiz’15 – 3,72 proc. i Lewica Razem – 1,3 proc.
Wybory do PE 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.
Źródło: dorzeczy.pl, wMeritum.pl