Nowym sekretarzem stanu w MNiSW zostanie prof. Andrzej Stanisławek – poinformował w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Nowy wiceminister będzie odpowiedzialny za relacje nauki i gospodarki.
„Miło mi zakomunikować, że z dniem 30 kwietnia na sekretarza stanu w @NAUKA_GOV_PL powołany został prof. Andrzej Stanisławek, który będzie odpowiadał przede wszystkim za relacje nauki i gospodarki. W ten sposób @pdardzinski znalazł godnego następcę!” – napisał w poniedziałek na Twitterze Jarosław Gowin.
Na stanowisku sekretarza stanu w resorcie nauki Stanisławek zastąpi Piotra Dardzińskiego, który 1 kwietnia został powołany na prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Andrzej Stanisławek jest chirurgiem-onkologiem, nauczycielem akademickim oraz senatorem IX kadencji.
Urodził się 18 września 1954 r. w Opolu Lubelskim. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. W 1986 r. uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii onkologicznej, w 1990 r. – stopień doktora nauk medycznych, a w 2002 r. – doktora habilitowanego.
Od początku lat 80. Stanisławek pracuje w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie (dawniej Onkologiczny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej), gdzie kieruje Oddziałem Chirurgii Onkologicznej.
Od 1989 r. jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (dawniej Akademia Medyczna), gdzie kierował Katedrą Środowiskowej Opieki Zdrowotnej. Od 2012 r. pełni funkcję prodziekana Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, a od 2004 r. kieruje Katedrą Onkologii i Środowiskowej Opieki Zdrowotnej.
Prof. Stanisławek jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i wiceprezesem Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego.
W sierpniu 2011 r. został odznaczony przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauk medycznych.
Nowy wiceminister nauki należy do partii Porozumienie, w której jest przewodniczącym Zarządu Regionalnego w Lublinie oraz członkiem Zarządu Krajowego. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Katarzyna Florencka