Ostatecznie to Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, choć wcześniej za faworyta uchodził Frans Timmermans. Przeciwny kandydaturze Holendra był m.in. polski rząd. Jak Polacy ocenili postępowanie premiera Mateusza Morawieckiego w ws. kandydatury Timmermansa?
Podczas unijnego szczytu w Brukseli, który odbył się na początku lipca, wytypowano Ursulę von der Leyen na kandydatkę na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Wybór niemieckiej minister obrony był w ocenie licznych komentatorów dosyć zaskakującym posunięciem.
Nic dziwnego, bowiem jeszcze przed szczytem faworytem wyścigu o fotel szefa KE wydawał się Frans Timmermans. Jednak już na początku negocjacji okazało się, że holenderski polityk nie zostanie zaakceptowany przez kraje Grupy Wyszehradzkiej i Włochy. Co więcej, kandydaturze Timmermansa sprzeciwiła się również największa frakcja w europarlamencie – Europejska Partia Ludowa.
Czytaj także: Jest nowy sondaż prezydencki. Andrzej Duda nadal na czele
Swój sprzeciw, wspólnie z innymi przywódcami V4, zadeklarował również premier Mateusz Morawiecki. – Mogę śmiało powiedzieć, że cele, które sobie zakładaliśmy jadąc na ten szczyt zostały osiągnięte – stwierdził szef polskiego rządu po zakończeniu negocjacji.
Sondaż: Polacy pozytywnie o zablokowaniu Timmermansa
Pracownia Social Changes w badaniu dla portalu wPolityce.pl zapytała Polaków o ich stosunek do postępowania rządu ws. Timmermansa. Pytanie brzmiało: „Czy polski rząd słusznie sprzeciwiał się wyborowi Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej?”
Łącznie 33 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak” (14 proc.) lub „raczej tak” (19 proc.). 21 proc. badanych było przeciwnego zdania, w tym „zdecydowanie nie” odpowiedziało 11 proc., a „raczej nie” 10 proc. Pozostałe 46 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Po odrzuceniu niezdecydowanych blokadę Timmermansa poparło 57 proc., a 43 proc. było przeciw.
Badanie zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu – zrealizowanym w dniach 5 – 10 lipca 2019 roku – wzięło udział N=1022.
Szczegółowe wyniki badania dostępne TUTAJ
Źródło: wpolityce.pl