Bardzo istotne dla mnie było to, by po Berlinie i Paryżu przyjechać od razu do Warszawy – powiedziała Ursula von der Leyen. Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej, jeszcze przed spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim odniosła się do głównych tematów rozmowy.
W czwartek 25 lipca z wizytą do Polski przybyła Ursula von der Leyen. Przed spotkaniem szefowej KE z premierem Mateuszem Morawieckim odbyła się krótka konferencja prasowa, na której politycy zakreślili obszar tematów, które zachcą poruszyć.
– Cieszę się, że pani przewodnicząca tutaj przyjechała do Polski, żeby o tym rozmawiać. Mamy oczywiście w agendzie, w planie dyskusję na temat personaliów, kwestii obsady komisarza i jakie portfolio dla komisarza polskiego mogłoby zostać przyporządkowane – zaznaczył premier Morawiecki. Szef polskiego rządu dodał również, że zależy mu również na innych kwestiach, zwłaszcza współpracy dotyczącej: handlu, energii, gospodarki, przyszłości i innowacji.
Von der Leyen: Polska jest ważnym państwem członkowskim UE
Nowa przewodnicząca KE już na wstępie podkreśliła, że odwiedzenie Polski jako jednego z pierwszych krajów, było dla niej bardzo istotne. W tym kontekście zwróciła uwagę na rolę Polski w Europie Środkowo-Wschodniej. Przewodnicząca-elekt zaznaczyła, że tematem rozmowy będą wytyczne, które przedstawiła w UE przed swoim wyborem na stanowisko. Zwłaszcza zwróciła uwagę na trzy kwestie: zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo.
W trakcie konferencji prasowej von der Leyen zasugerowała, że poruszy również inne problemy. Wśród nich znalazła się również kwestia przestrzegania praworządności. Przypomnijmy, że Polska jest w tej sprawie w sporze z Komisją Europejską. Nowa przewodnicząca przekonuje jednak, że należy rozmawiać i wysłuchać racji stron.
„Będziemy mówili również na inne tematy. Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE” – zauważyła.
Źródło: TVP Info