Ustanowienie 19 lutego Dniem Nauki Polskiej w celu uznania dokonań polskich naukowców zakłada projekt ustawy, który wniosła do Sejmu w środę grupa posłów PiS. W uznaniu wybitnych osiągnięć Mikołaja Kopernika wybrano dzień jego urodzin.
Jak podano w uzasadnieniu celem projektu jest ustanowienie 19 lutego jako nowego święta państwowego. „Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa” – czytamy.
Celem ustanowienia święta jest – według wnioskodawców – uznanie dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzeżenie fundamentalnej rolę nauki w tworzeniu cywilizacji.
Czytaj także: Sondaż: Polacy wskazali najlepszego i najgorszego polityka roku. W obu kategoriach zwyciężyła ta sama osoba
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
Ustanowienie 19 lutego Dniem Nauki Polskiej w celu uznania dokonań polskich naukowców zakłada projekt ustawy, który wniosła do Sejmu w środę grupa posłów PiS. W uznaniu wybitnych osiągnięć Mikołaja Kopernika wybrano dzień jego urodzin https://t.co/51ZSO4IC1U pic.twitter.com/QTbho2iq3d
— TVP Parlament (@TVPParlament) December 18, 2019
„Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty” – napisano w uzasadnieniu.
W ocenie wnioskodawców Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych.
„Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką” – piszą autorzy projektu.
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl