W ciągu najbliższych lat Polska i Japonia mają współpracować przy budowie wysokotemperaturowego reaktora jądrowego. Obie strony rozmawiały na ten temat podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Azji.
Nawet kilkanaście lat ma trwać współpraca między Polską i Japonią. Nasz kraj chce rozwijać sektor energetyki jądrowej, w czym z pewnością może pomóc technologia i umiejętności strony japońskiej. Współpraca ma dotyczyć budowy wysokotemperaturowego reaktora jądrowego, ale jej szczegóły nie są znane.
Informacja została przekazana podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio. W myśl prowadzonych tam rozmów, Japończycy mają zapewnić odpowiednią technologię a Polska infrastrukturę do zbudowania i utrzymania elektrowni. Reaktor, który powstanie w wyniku współpracy, będzie mógł być sprzedawany do innych krajów.
Czytaj także: Morawiecki ogłasza wielki sukces gospodarczy. \"To osiągnięcie na miarę najlepszych wyników Usaina Bolta\
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna, który towarzyszy w Japonii premierowi Morawieckiemu zdradził, że rozmowy w tej kwestii trwały od kilku lat. Reaktor ma być bezpieczny dla otoczenia, ale też spełniać wymagania polskiego przemysłu. Jego moc wynosiła będzie około 200 megawatów.
Japoński minister gospodarki i przemysłu Hiroshi Kajiyama wyraził nadzieję na owocną współpracę między krajami. „Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know how, dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej, zostanie wykorzystany przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce” – powiedział.
Czytaj także: Eksperci: Rak płuca wymaga szybkich i zdecydowanych działań
Źr.: Gazeta.pl, TVP Info