Rozwiązanie koalicji Zjednoczonej Prawicy oznaczałoby poważne kłopoty dla Porozumienia – wynika z sondażu Social Changes. Badanie wskazuje, że formacja Jarosława Gowina przejęłaby najmniejszą grupę wyborców obozu rządzącego.
W sobotę sąd koleżeński Porozumienia zdecydował o wykluczeniu grupy polityków skonfliktowanych z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Poza formacją znaleźli się: wiceszef MAP Zbigniew Gryglas, wiceszef ds. funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek oraz minister w KPRM ds. samorządu terytorialnego Michał Cieślak.
Wcześniej z Porozumienia wykluczono Adama Bielana i Kamila Bortniczuka. Politycy uważają, że Jarosław Gowin nie jest już prezesem partii. Ich zdaniem kadencja obecnego wicepremiera zakończyła się 3 lata temu, a zarząd nie wybrał nowego szefa partii.
Sondaż: Kto przejmie najwięcej głosów, w przypadku rozpadu Zjednoczonej Prawicy?
Problemy w Porozumieniu spowodowały spekulacje w środowisku opozycyjnym o możliwym rozpadzie koalicji rządzącej. Portal wpolityce.pl opublikował wyniki sondażu Social Changes. Badanie wskazuje, jak rozłożyłoby się poparcie w przypadku rozpadu koalicji Zjednoczonej Prawicy.
Autorzy sondażu zadali respondentom następujące pytanie: Którą z poniższych partii popiera Pani/Pan najbardziej i zagłosowałaby Pani/zagłosowałby Pan na nią, gdyby startowały oddzielnie?
88 proc. głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce z wynikiem 5 proc. zajęła Solidarna Polska. Ostatnia pozycja przypadła Porozumieniu z wynikiem 1 proc. Pozostałe 6 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1051 osób w dniach od 5 do 8 lutego 2021 roku.