Rada Ministrów przyjęła projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej, oznaczającej zmiany w ustawach o dostępie do wykonywania niektórych zawodów. Tym razem ułatwione ma zostać wejście do 101 zawodów.
Najnowszy pakiet deregulacyjny wiąże się z koniecznością zmian w kilkunastu ustawach. Uproszczenia dotyczyć będą zawodów takich, jak strażak, inżynier pożarnictwa, rusznikarz, a także powiązanych z rynkami kapitałowymi i towarowymi, specjalizacją geologiczną i górniczą oraz wieloma innymi.
Deregulacja wiąże się ze znacznym ułatwieniem wejścia do niektórych zawodów. Zazwyczaj polega na tym, że znika konieczność zdobywania określonych licencji czy też certyfikatów, której do tej pory miały uprawniać daną osobę do wykonywania zawodu.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Przyjęty projekt jest częścią wieloetapowego procesu otwierania dostępu do zawodów przez rząd. Do tej pory przyjęto już dwa pakiety deregulacyjne. Pierwszy z nich odnosił się do pięćdziesięciu, głównie prawniczych, zawodów. Z kolei drugi ułatwiał wejście do kolejnych 91 zawodów.
Co istotne, nadal nie jest to koniec otwierania rynku pracy przez rząd. Planowany jest bowiem kolejny, czwarty pakiet deregulacyjny. Deregulacja jest bardzo ważna dla gospodarki, ponieważ zwiększa konkurencję w poszczególnych branżach, co skutkuje obniżką cen i wzrostem efektywności. Poza tym, w przypadku deregulowanych zawodów, uproszczony zostaje proces wejścia młodych osób na rynek pracy.