Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaapelowało do rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej „o podjęcie wszelkich możliwych działań w zakresie zapewnienia respektowania godności i bezpieczeństwa osób szukających ochrony międzynarodowej i próbujących przekroczyć wschodnią granicę UE”.
W stanowisku prezydium KRASP z 21 października prezydium KRASP wyraża „głębokie zaniepokojenie aktualną, trudną sytuacją humanitarną na granicy polsko-białoruskiej”.
„Apelujemy do rządu o podjęcie wszelkich możliwych działań w zakresie zapewnienia respektowania godności i bezpieczeństwa osób szukających ochrony międzynarodowej i próbujących przekroczyć wschodnią granicę Unii Europejskiej” – czytamy w stanowisku, sygnowanym przez przewodniczącego prof. dr hab. Arkadiusza Mężyka.
KRASP zwraca się też z prośbą do rektorów uczelni członkowskich „o wsparcie i wszelką pomoc studentom i naukowcom będącym w sytuacji uchodźczej”.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.
Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Według danych Straży Granicznej od początku października odnotowano już ok 12,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Z informacji przekazanych przez SG wynika też, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 1,7 tys. osób.
Tylko w piątek 22 października strażnicy graniczni odnotowali 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy.
Przeciwko „niehumanitarnemu traktowaniu i odzieraniu z godności uchodźców w strefie przygranicznej polsko-białoruskiej” protestowali również w sobotę przed siedzibą Straży Granicznej w Michałowie (woj. podlaskie) uczestnicy akcji „Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!”. Dopominali się oni o umożliwienie organizacjom humanitarnym i medycznym działania w strefie objętej stanem wyjątkowym. Apelowali też o to, „by rząd, który sam nie pomaga, pozwolił na udzielanie pomocy medycznej i prawnej organizacjom humanitarnym i społecznym”. Apel wsparły byłe prezydentowe. „Szczególnie nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci” – czytała Anna Komorowska. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl