To wiadomość, która miłośnikom złotego trunku może się nie spodobać. Z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że nawet umiarkowane picie alkoholu, w tym piwa, może nie tylko negatywnie wpływać na mózg, ale też wywoływać choroby. To między innymi choroby nowotworowe.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowili zbadać wpływ umiarkowanego picia piwa na zdrowie człowieka. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – nawet małe dawki alkoholu odpowiadają za zmniejszenie objętości istoty szarej. Napoje wysokoprocentowe mają więc wpływ na kondycję mózgu, w tym pamięć, inteligencję, myślenie abstrakcyjne czy pisanie.
To nie wszystko. Nie od dziś wiadomo bowiem, że spożywanie alkoholu może przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. „O tym, że skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu może być także rodzaj nowotworu, wiemy od dawna. U pacjentów spożywających często różnego rodzaju trunki diagnozuje się zazwyczaj raka krtani, gardła, przełyku, jelita grubego i odbytnicy, u kobiet zaś raka piersi. Istnieją duże badania populacyjne, w których wykazano zależność między spożywanymi dawkami etanolu, czyli alkoholu etylowego, a ryzykiem zachorowania na wymienione wcześniej nowotwory” – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz, dr Michał Domaszewski.
Ekspert: „Najgroźniejszą substancją jest aldehyd octowy”
Ekspert zaznacza, że rodzaj alkoholu nie ma znaczenia, ponieważ do powstania mutacji rakotwórczych przyczynia się aldehyd octowy, czyli substancja powstająca w momencie, gdy alkohol zaczyna się rozkładać. To właśnie ona odpowiedzialna jest za uczucie kaca. „Alkohol etylowy bezpośrednio uszkadza komórki. Najgroźniejszą dla człowieka substancją jest aldehyd octowy, czyli metabolit alkoholu, który przez dłuższy czas po jego spożyciu krąży w organizmie i wywołuje wiele negatywnych skutków. Może przykładowo nasilić ogólną reakcję zapalną w tkankach i bezpośrednio uszkodzić materiał genetyczny, czyli DNA i powodować wzrost liczby błędów przy jego replikacji” – mówił lekarz.
Źr.: abcZdrowie