W dniu 11 kwietnia na terenie Okęckiej Sali Widowiskowej, mieszczącej się na warszawskich Włochach, odbyło się spotkanie otwarte z dr Januszem Szewczakiem – głównym ekonomistą SKOK. Pierwotnie tematem wystąpienia miało być zagadnienie: „Czy konflikt rosyjsko – ukraiński może zagrozić polskiej gospodarce?”, jednak z uwagi na niewielką liczbę słuchaczy, postanowiono zmienić formułę całego wydarzenia.
W miejsce oficjalnego przemówienia zaproszony gość zorganizował panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy mogli zadawać pytania otwarte. Punktem wyjścia do dalszej rozmowy była bieżąca sytuacja konfliktu rosyjsko – ukraińskiego. Według dr Szewczaka kryzys ukraiński cieszy się w polskich mediach ogromną popularnością, niespotykaną w innych krajach europejskich, ponieważ stanowi kolejny idealny temat zastępczy wobec coraz gorszej sytuacji wewnętrznej w kraju. Zdaniem zaproszonego gościa zarówno środki masowego przekazu głównego nurtu, jak i większość partii politycznych, zajmuje się eksponowaniem drugorzędnych problemów, niemających bezpośredniego przełożenia na codzienne życie Polaków. Tym samym praktycznie nikt nie podejmuje zagadnień takich jak: obronność kraju, stan finansów publicznych czy pojawiające się zjawiska korupcyjne na większości szczebli życia publicznego.
Zdaniem dr Szewczaka polska armia jest zbyt mała liczebnie i posiada archaiczne uzbrojenie, które nie pozwoli na skuteczną obronę w przypadku bezpośredniej agresji. Również pogłębiające się zadłużenie państwa powoduje coraz większe problemy natury gospodarczej i społecznej. Przy obecnej sytuacji finansowej Polska nie jest w stanie spłacić rosnącego debetu wewnętrznego oraz licznych zobowiązań zagranicznych. Kolejnym palącym problemem jest korupcja, która wobec nagannych praktyk ludzi władzy oraz urzędników, stała się niejako stałym elementem polskiego życia ekonomicznego. Jako doskonałe przykłady posłużyły, nie do końca wyjaśnione, afery z udziałem Amber Gold, zawyżone ceny przetargów na budowę dróg ekspresowych i autostrad oraz domniemany brak transparencji w Komitecie Konkursowym Kraków 2022.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Najwięcej emocji wywołały kwestie emigracji młodych i wykształconych ludzi za granicę oraz pogarszająca się z roku na rok kondycja finansowa ZUS. Podczas dyskusji właśnie te tematy zajęły najwięcej czasu. Zdaniem dr Szewczaka tylko w 2013 roku w poszukiwaniu zatrudnienia i lepszej stopy życiowej musiało wyjechać z Polski prawie 500 tysięcy ludzi. Ten swoisty drenaż mózgów nie tylko pozbawia kraj potencjału intelektualnego, ale przede wszystkim prowadzi do pogłębienia się zapaści demograficznej. Konsekwencją tego zjawiska, będzie bankructwo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które według najczarniejszych scenariuszy może nastąpić już w 2022 roku.
Spotkanie z udziałem dr Janusza Szewczaka pomimo, że niezwykle ciekawe, spotkało się niestety z bardzo niewielkim odzewem społecznym. Prowadzi to do kolejnych smutnych wniosków – społeczeństwo polskie w przeważającej większości nie jest zainteresowane sytuacją ekonomiczną kraju. Jest to tym bardziej dziwne, że polityka gospodarcza Polski przekłada się bezpośrednio na zasobność każdego polskiego portfela.
Fot. za zgodą, januszszewczak.wordpress.com