Dzisiejszy dzień w Kościele Katolickim rozpoczyna Święte Triduum Paschalne – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. W ciągu najbliższych trzech dni: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty katolicy przeżywają celebrację Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
W Wielki Czwartek, tradycja i nauczanie Kościoła Katolickiego ukazuje nam przepiękny obraz umiłowania ludzi przez Chrystusa. W wieczerniku, gdzie Jezus spożywał ostatnią wieczerzę z uczniami, ustanowił dwa Sakramenty: Eucharystii oraz Kapłaństwa. Tego dnia, w godzinach porannych, we wszystkich kościołach katedralnych, koncelebrowana jest Msza Święta Krzyżma przez kapłanów i biskupa danej diecezji. Podczas Mszy biskup święci olej chrzcielny oraz krzyżmo, który używany jest podczas Sakramentu Chorych przez cały rok. Wszyscy kapłani zgromadzeni tego dnia na Mszy w Katedrze odnawiają swoje przyrzeczenia składane podczas święceń kapłańskich jako wyraz jedności diecezji.
Misterium Wielkiego Czwartku rozpoczyna się wieczorną celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej. W czasie tej doniosłej uroczystości, podczas śpiewu „Chwała na wysokości” rozbrzmiewają wszystkie dzwony, które następnie zamilkną aż do niedzielnego poranka. Po zakończonej Liturgii Słowa, następuję obrzęd obmycia nóg. Ten zwyczaj bierze się prosto z Ewangelii, gdy podczas wieczerzy Chrystus „wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany” (J 13, 4-5). Jest to nie tylko zwyczaj powtarzany przez ponad 2000 lat, ale także symbol uniżenia się Jezusa, który przyszedł do tych najmniejszych.
Istotą Liturgii Wielkiego Czwartku są słowa Jezusa:
„Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane. Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego Przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę” (por. Mt 26,26–28; Mk 14,22-24; Łk 22,19-20; 1Kor 11,24-25).
Słowa wypowiedziane w Wieczerniku, powtarzane są także dzisiaj podczas każdej Mszy Świętej, na wszystkich kontynentach i we wszystkich językach. Przez gest połamania chleba i podania wina – Jezus oddał siebie wszystkim wierzącym i ustanowił sakrament Eucharystii. Po zakończonej Komunii, zdejmuje się wszystko z ołtarza oraz zamyka się Tabernakulum. Najświętszy Sakrament przenoszony jest do symbolicznej ciemnicy i pozostanie tam do Liturgii Wielkiego Piątku.