63 lata temu, 25 czerwca 1950 roku blisko pół miliona żołnierzy północnokoreańskich przekroczyło 38 równoleżnik, wdzierając się na terytorium Korei Południowej. Siły południowokoreańskie zmuszone były do konsekwentnego wycofywania się, mimo wsparcia okupacyjnych wojsk amerykańskich przerzuconych z Japonii. W późniejszym okresie wojny inicjatywę chwilowo odzyskały siły południa wspierane przez siły ONZ, rozpoczynając marsz na północ. Aktywne włączenie się do konfliktu Chin odparło kontruderzenie z południa, doprowadzając do impasu i ustanowienia frontu na linii 38 równoleżnika.
Wojna bardzo szybko stała się przedmiotem sporu na arenie międzynarodowej, podnosząc temperaturę rozmów między blokiem wschodnim a zachodnim. Zaledwie dwa dni później Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała o wysłaniu własnych sił bezpieczeństwa. Konflikt koreański przeobraził się w konflikt zastępczy Stanów Zjednoczonych (wspierających nacjonalistyczne południe Li Syng Mana) z komunistycznymi Chinami i Związkiem Radzieckim (wspierającymi siły Kim Ir Sena).
Konflikt nazywany jest „zapomnianą wojną”, z racji niskiej świadomości społecznej – ustępując miejsca bardziej medialnym wydarzeniom, takim jak wojna w Wietnamie. Była to także pierwsza wojna ograniczona – możliwość użycia broni masowego rażenia wymusiła odstąpienie od metod wykorzystywanych w wojnie totalnej, nieograniczonej.
Wojna pochłonęła życie blisko miliona żołnierzy i 2,5 miliona ludności cywilnej po obu stronach. Po dziś dzień konflikt nie został formalnie zakończony – od 1953 roku obowiązuje jedynie rozejm (zawieszenie broni), nadzorowany przez siły i obserwatorów ONZ.
Źródło: www.historykon.pl