Dzisiaj przybliżam sylwetkę pułkownika Adama Kaspra Mierosławskiego herbu Leszczyc, pułkownika wojsk polskich, podpułkownika wojsk francuskich, kawalera Legii Honorowej oraz Virtuti Militarii.
Przerwana młodość
Adam Kasper Mierosławski urodził się 22 grudnia 1785 r. w Roszkach koło Krotoszyna jako syn Antoniego i Ksaweryny Franciszki z Umińskich. W 1806 r. wstąpił do 4 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. 20 marca następnego roku został porucznikiem, a 26 sierpnia kapitanem. Razem z pułkiem walczył w Galicji, a potem stacjonował razem z oddziałem w Płocku. W 1807 r. walczył w Prusach. Później był krótko w 5 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego. Walczył m. in. Oropessa i Valeninga w Hiszpanii. Następnie został przeniesiony do 1 pułku piechoty Legii Nadwiślańskiej. 25 marca 1811 r. został szefem jednego z batalionów tego pułku. Razem z oddziałem walczył pod Saguntem (25 października 1811 r., został tam ranny), Smoleńskiem (16-18 sierpnia 1812 r.), Możajskiem (7 września), Krymskoje (10 września), Czirikowem (29 września), Woronowem (2 października), Taratiną (4 i 18 października) Krasnym (16 listopada) oraz nad rzeką Berezyną (25 – 29 listopada). Potem został przeniesiony na stanowisko szefa batalionu 4 pułku piechoty francuskiej. 16 marca 1812 r. otrzymał Legie Honorową V kl., a 31 marca tytuł kawalera Cesarstwa Francuskiego z corocznym wynagrodzeniem 2000 franków. W 1813 r. walczył w Niemczech m.in. pod Lipskiem, a rok później we Francji. W tym czasie był adiutantem francuskiego marszałka Louisa Nicolasa Davouta, według wielu historyków najwybitniejszego dowódcy Napoleona. Później jako major był szefem sztabu 1 Dywizji Piechoty Francuskiej. 14 września 1814 r. został zwolniony, a rok później przeniesiony do korpusu weteranów. W 1815 r. otrzymał stopień podpułkownika. W 1820r . powrócił do ojczyzny i zamieszkał w Kaliszu.
Powstanie listopadowe i emigracja
Decyzją wielkiego księcia Konstantego (brata cara, realnego władcy polski) został 30 marca 1817 r. przeniesiony do korpusu inwalidów i weteranów, a rok później został dowódcą 7 kompanii tego korpusu. Mieszkał pod Kaliszem, jednak miał też mieszkanie w województwie mazowieckim oraz majątek w Płowcach na Kujawach. Po upadku Napoleona nie otrzymywał on obiecanych pieniędzy z Francji, dopiero po układach w Akwizgranie (30 marca 1830 r.) zostało to umożliwione. Nie otrzymał on jednak nic, gdyż przystąpił do powstania listopadowego. Na wieść o wybuchu powstania listopadowego wyruszył wraz z synami, 15 – letnim Adamem i 16 – letnim Ludwikiem. Razem z Ludwikiem służyli w 5 pułku piechoty liniowej Królestwa Kongreowego (Adam Piotr walczył pod rozkazami generała Sowińskiego). Adam Kasper walczył m.in. pod Warszawą (29 listopada 1830 r.), Stoczkiem (14 lutego 1831 r.), Wawerem (19 lutego i 31 mara), Grochowem (20 lutego) oraz Starym Zamościem (12 maja). Za udział w poswtaniu został awansowany na pułkownika oraz otrzymał srebrny krzyż Virtuti Militarii. Niestety musiał opuścić wraz z rodziną Polskę i udać się do Francji. Wstąpił tam do loży masońskiej w Besançon. Otrzymywał wówczas od rządu Francji 40 sous dziennego żołdu jako podpułkownik francuskich wojsk. Próbował wstąpić do wojska francuskiego, jednak jego stary znajomy marszałek Soult, wówczas minister wojny odrzucił jego prośbę. W 1835 r. zaczęły otwierać się rany wojenne. Trafił do szpitala w Bar-le-Duc w departamencie de la Meuse. Zmarł 16 listopada 1837 r. w Bar-le-Duc w jednym z osiedli dla polskich imigrantów. W chwili śmierci był sam. Pochowali go polscy emigranci, a rzeczy przesłali synowi Ludwikowi. Warto dodać, ż wśród nich był portret Napoleona, mapa Polski oraz portret syna. Adam Kasper wierzył, że Napoleon uzyska dla kraju niepodległość. Podobne próby podjął jego syn, w którego również mocno wierzył.
Rodzina
W 1810 r. wziął ślub z francuską Camillą Notté de Vaupleux (1780 – 1830). Mieli razem ośmioro dzieci. Najbardziej znanymi są generał Ludwik Mierosławski (jego chrzestnym był marsz. Davout), dowódca polski, działacz polityczny, poeta i historyk oraz kapitan Adam Piotr Mierosławski, żeglarz, kawaler Virtuti Militarii i inżynier. Jego córka Ksawera ożeniona z Wincentym Mazurkiewiczem byli czynnymi działaczami niepodległościowymi, a jego prawnuczka Janina Zakrzewska brała udział w konspiracjach w czasie II Wojny Światowej.
Bibliografia:
Stanisław Kirkor, „Słownik oficerów Legii Nadwiślańskiej i pułków Ułanów Nadwiślańskich”
Wikipedia,
Adam Lewak, „Kapitan marynarki Adam-Piotr Mierosławski (1815-1851)”
Fot. Wikipedia | Herb Mierosławskich – Leszczyc