Lwowska Rada Miejska zwróciła się do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki z wnioskiem o nadanie tytułów „Bohaterów Ukrainy” Romanowi Szuchewyczowi i Stepanowi Banderze, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Wołyniu .
Na sesji Lwowskiej Rady Miejskiej, w dniu 10 lipca 2014 roku, za odpowiednią uchwałą, której projekt wniósł radny Iwan Leszczyszyn, głosowało 51 radnych.
„Poprzez nielegalną i bezprawną decyzję wyższego sądu administracyjnego pozbawiono Stepana Banderę i Romana Szuchewycza tytułów Bohaterów Ukrainy. Oczywiście, decyzję o skasowaniu odpowiednich dekretów Prezydenta Ukrainy podjęto zgodnie ze wskazówkami z ówczesnego prezydenta – Wiktora Janukowycza, aby dogodzić Putinowi i Miedwiediewowi” – czytamy w uchwale zaadresowanej do obecnego ukraińskiego prezydenta.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
„Przywrócenie tytułów Bohaterów Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi jest nie tylko wymogiem historycznej sprawiedliwości, ale i wymogiem Rewolucji Godności, która odbyła się pod hasłami walki narodowo-wyzwoleńczej” – głosi uchwała.
„Domagamy się od Prezydenta Ukrainy, aby powtórnie wydał ukaz o nadaniu Banderze i Szuchewyczowi tytułów Bohaterów Ukrainy” – wzywają radni.
>>Czytaj także: Ks. Isakowicz-Zaleski: Banderyzm jest tak samo groźny jak komunizm
Także Lwowska Administracja Obwodowa wystąpiła do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie tytułu „Bohater Ukrainy” Szuchewyczowi i Banderze. Prosi o wydanie w tej sprawie prezydenckiego dekretu, który miałby dowieść „faktyczną niezależność Poroszenki”. Za „bezprawną i nielegalną” uznaje decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego Ukrainy z 2011 roku.
Ile Polaków na Ukrainie?
Oficjalnie Polaków na Ukrainie są 144 tysiące. Tyle mówią dane ze spisu powszechnego przeprowadzonego w tym państwie w roku 2001. Nieoficjalnie mogą być ich nawet 2 miliony. Są gminy, rejony, gdzie Polacy stanowią zdecydowaną większość:
– Strzelczyska – rejon mościcki, obwód lwowski – 97,7 %
– Łanowice – rejon samborski, obwód lwowski – 91 %
– Aleksandrówka – rejon starosieniawski, obwód chmielnicki – 78,1 %
– Doboszczówka, rejon mościcki, obwód lwowski – 64,3 %
– Maćkowce, rejon chmielnicki, obwód chmielnicki – 63,9 %
– Stara Huta, Krasna (Krasnoczora), rejon storożyniecki, obwód czerniowiecki – 61,6 %
>>Czytaj także: Nie o zemstę, leczo pamięć…
Źródło: siembida.kresy.pl
Fot.: Commons Wikimedia