To przestroga dla wielu podróżujących, którzy nie weryfikują wybieranych firm. Jak wynika z danych zawartych w Krajowym Rejestrze Długów liczba zadłużonych biur podróży sięga pół tysiąca.
Łącznie niespłacone w terminie zobowiązania wspomnianych biur przekraczają 11,2 mln zł. Najwięcej takich podmiotów funkcjonuje w województwie mazowieckim – 100 zadłużonych biur podróży. Na kolejnych miejscach plasują się województwa śląskie i małopolskie – odpowiednio 82 oraz 50 biur podróży z tych terenów widnieje w Krajowym Rejestrze Długów.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę ponad połowa (52 proc.) osób decydujących się na wyjazd z biurem podróży swój wybór opiera na rekomendacjach rodziny i znajomych bądź sugeruje się danymi z serwisów internetowych.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
Tym bardziej warto przypomnieć, iż każdy z nas samodzielnie może sprawdzić sytuację finansową danego biura podróży. Wystarczy wejść na stronę turystyka.gov.pl i przejrzeć Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Odnalezienie tam naszej firmy możemy traktować jako potwierdzenie jej legalnej działalności. Następnie należy (na tej samej stronie) sprawdzić ważność polisy ubezpieczeniowej oraz jej sumę gwarancyjną – musi ona być dopasowana do obrotów firmy, by w razie problemów wystarczyła na pokrycie niezbędnych kosztów, takich jak opłacenie powrotu turystów do Polski.
Źródło: ekonomia.rp.pl
Fot. Commons Wikimedia