Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził nową Komisję Europejską. Unijnym organem wykonawczym pokieruje Luksemburczyk Jean-Claude Juncker. Wśród powołanych komisarzy znalazła się Polka – Elżbieta Bieńkowska. Była minister rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska, w trakcie swojej pracy w KE zajmie się m.in. rynkiem wewnętrznym i przemysłem. Będzie odpowiedzialna również za… sprawy kosmiczne.
Początkowo w kompetencje polskiej polityk miały zostać włączone także kwestie dotyczące leków. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu i działkę, która miała przypaść Bieńkowskiej obejmie komisarz ds. zdrowia. Taką decyzję podjął Jean-Claude Juncker – przewodniczący KE. Luksemburczyk – w trakcie przemówienia w PE – stwierdził, że motywował ją licznymi apelami, które kierowano w jego stronę. Zaznaczył, że „zdrowie nie jest towarem”, więc sprawami dotyczącymi leków nie powinien zajmować się komisarz ds. rynku wewnętrznego.
Bieńkowska straciła leki, ale zyskała… kosmos. Nowa komisarz ds. rynku wewnętrznego będzie musiała zająć się polityką kosmiczną, która – jak twierdzi Juncker – „jest obiecującą dziedziną”. Szeroko rozumianymi sprawami kosmiczny miał zajmować się komisarz ds. transportu, jednak podobnie jak w przypadku leków, Juncker zmienił decyzję.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Nowa członkini KE zgodziła się z jej przewodniczącym, że polityka kosmiczna to dla Unii Europejskiej niezwykle istotny obszar działania.
Polityka kosmiczna to duża dziedzina i ze względów finansowych, i ze względu na to, że jest to jednak ogromny sektor, jeśli chodzi o innowacje, badania i rozwój.
– powiedziała w trakcie rozmowy z dziennikarzami.
W skład pozostałych kompetencji Elżbiety Bieńkowskiej wchodzą sprawy dotyczące rynku wewnętrznego, przemysłu oraz przedsiębiorstw. Zadaniem polskiej polityk będzie usuwanie barier na jednolitym rynku. Polscy przedsiębiorcy często skarżą się, że w wyniku wspomnianych ograniczeń nie są w stanie konkurować z zachodnimi firmami.
Jednolity rynek, to jeden z najważniejszych aspektów w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Był jednym z pierwszym postulatów, którymi kierowano się powołując do życia ten gospodarczo-polityczny związek.
źródło: wpolityce.pl, polskieradio.pl
Fot. Wikimedia/Platforma Obywatelska RP