Po zdobyciu prawa do obsługi sądów i prokuratur firma InPost odniosła kolejny znaczący sukces. Jest nim wygrana w wartym 21 milionów złotych przetargu na dostarczanie przesyłek i paczek wysyłanych przez KRUS.
Najgroźniejszym konkurentem InPostu w walce o dużej wielkości kontrakt była oczywiście Poczta Polska. W efekcie rozstrzygnięcia InPost przez okres dwóch lat obsługiwać będzie centralę rolniczej ubezpieczalni, 16 oddziałów regionalnych oraz 256 placówek terenowych.
Swojego zadowolenia nie kryje prezes Grupy Integer.pl Rafał Brzózka, chwaląc jednocześnie zasady postępowania przyjęte przez KRUS.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
KRUS już od kilku lat stosuje mądrą strategię dopuszczania do przetargów publicznych kilku oferentów i niewprowadzania ograniczających czy wręcz zaporowych zapisów w SIWZ – powiedział Brzózka.
Słowa Brzózki odnoszą się do przetargów organizowanych przez ZUS w których prowadzona przez niego spółka nie może startować. Jego zdaniem wymiernym efektem takiej decyzji jest średnia cena przesyłki dochodząca w przetargach ZUS do 5,90 zł, podczas gdy w innych koszt przesyłki spada nawet do 2,60 zł. To marnotrawstwo pieniędzy publicznych, które nie występuje w przypadku przetargów KRUS, dzięki dopuszczaniu do przetargów graczy rynkowych.
Nie będzie to pierwszy etap współpracy między oboma podmiotami, gdyż Grupa Integer.pl dostarcza obecnie przekazy pieniężne dla regionalnych oddziałów kasy znajdujących się m.in. w Łodzi, Gdańsku czy Warszawie.
Należy podkreślić, że swoje zwycięstwa w przetargach odnosiła w tym roku także Poczta Polska, które wygrała m.in. konkursy na obsługę urzędów skarbowych w Wielkopolsce oraz Krakowie, co powinno przynieść jej zysk w wysokości 26 milionów złotych. Łącznie w pierwszym półroczu 2014 roku Poczta Polska wygrała ponad 500 przetargów o całkowitej wartości około 360 milionów złotych.
Wielkich konkurentów czeka już wkrótce najważniejsza bitwa. Jeszcze do końca tego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosić ma konkurs na operatora świadczącego usługę powszechną w latach 2016-2025. Usługa związana jest z obowiązkiem dostarczania na terenie kraju listów, paczek i przekazów pieniężnych we wszystkie dni robocze. Jeśli zwycięzca przetargu udowodni, że usługa jest nierentowna, będzie mógł starać się o dofinansowanie.
Źródło: Forsal.pl
Fot: Commons Wikimedia