Już po raz siódmy dotarła na Jasną Górę Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. W jej trakcie odbyło się uroczyste przekazanie „Testamentu Polski Walczącej”, który przedstawiciele formacji kombatanckich zdecydowali się przekazać właśnie środowisku kibicowskiemu.
Jednym z głównych motywów tegorocznej pielgrzymki była 70. rocznica Odzyskania Ziem Zachodnich i Północnych. Dlatego też podczas Mszy Świętej ksiądz Jarosław Wąsowicz, pełniący również rolę organizatora, bardzo dużo uwagi poświęcił na podkreślenie roli jaką wspomniane tereny odegrały w historii naszego kraju, biorąc pod uwagę m.in. wydarzenia z okresu PRL. Wspomniany został także trud włożony 70 lat temu w odbudowę państwowości na zachodzie i północy kraju.
Ciekawostką jest fakt, iż chociaż była to już kolejna pielgrzymka kibiców na Jasną Górę, to po raz pierwszy w jej trakcie odbył się chrzest. Ochrzczona w sobotę dziewczynka o imieniu Kalina brała udział w ubiegłorocznej pielgrzymce mając zaledwie dwa tygodnie. Jej rodzice, kibice Śląska Wrocław, postanowili, że z chrztem zaczekają do momentu kiedy kibice z całej Polski po raz kolejny zgromadzą się w Częstochowie.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W trakcie Mszy Świętej doszło do bardzo ważnego wydarzenia przekazania przez kombatantów Testamentu Polski Walczącej na ręce przedstawicieli środowisk kibicowskich. Jak zostało kilkukrotnie zauważone, kibice nie mieli żadnego wpływu na to wydarzenie, była to wyłączna inicjatywa kombatantów z pięciu różnych formacji, którzy uznali kibiców za „najaktywniejsze środowisko polskiej młodzieży”. Celem samego Testamentu jest przeniesienie etosu żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego na przyszłe pokolenia, aby z Bożą pomocą odzyskać ludzi, odzyskać Polskę.
Pod koniec Mszy Świętej tradycyjnie odbyło się poświęcenie barw kibicowskich, głównie flag i szalików, które wypełniły jasnogórską Bazylikę. Ilość klubów, których fani byli tego dnia obecni na Jasnej Górze była niemożliwa do policzenia.
Później większość zgromadzonych udała się do auli, by posłuchać wykładu historyka Tadeusza Płużańskiego. Jego głównym tematem byli Żołnierze Wyklęci, ale prowadzący skupił się nie tylko na ich historii z okresu po II Wojnie Światowej, lecz również na obecnych wydarzeniach związanych z tymi postaciami, a dokładniej ekshumacją kwatery na Łączce, która zdaniem Płużańskiego jest utrudniona ze względów politycznych. Historyk wezwał swoich słuchaczy do „składania wizyt” osobom, które mordowały polskich bohaterów, a które to osoby obecnie żyją spokojnie i pobierają wysokie emerytury. Płużański zwrócił również uwagę, że nie może być przyzwolenia na odprawianie państwowych pogrzebów z najwyższymi honorami takim osobom jak Wojciech Jaruzelski.
Po zakończeniu wykładu słuchacze zgotowali Tadeuszowi Płużańskiemu owację na stojąco. Warto wspomnieć, że w międzyczasie została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie Pogoni Lwów.
Na zakończenie dnia wszyscy kibice zgromadzili się częściowo na murach, a częściowo na okalających je błoniach. Wywieszona została bardzo duża ilość flag, a także ogromnych rozmiarów transparent z napisem „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy”. Następnie zaintonowane zostało odliczanie po którym jednocześnie odpalone zostało kilkaset rac, co dało wspaniały efekt wizualny. W międzyczasie skandowane było wiele okrzyków znanych z takich wydarzeń jak Marsz Niepodległości.
Marcin Kremiec / wMeritum.pl
Fot: Marcin Kremiec / wMeritum.pl WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE