Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała raport „Kobiety na politechnikach 2015”. Badaniem zostały objęte szkoły techniczne, które są klasyfikowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako publiczne uczelnie akademickie.
Oficjalna prezentacja raportu „Kobiety na politechnikach 2015” odbyła się 30 marca podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gospodynią konferencji była Prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.
Z raportu wynika, że w badanym roku 2013\2014 liczba studentów, w porównaniu do roku poprzedniego, spadła o ponad 127 tysięcy. Największy spadek studentów można zauważyć na uczelniach uniwersyteckich, pedagogicznych, rolniczych oraz medycznych. Również w szkołach mundurowych oraz technicznych nastąpił niewielki spadek liczby studentów, w porównaniu do zeszłego roku. Kobiety stanowią ponad 58% ogółu studentów.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Wciąż jednak to szkoły techniczne, w odróżnieniu od innych typów uczelni mają więcej studentów niż w roku bazowym raportu – 2007\08, czyli roku rozpoczęcia akcji „Dziewczyny na politechniki!”. Od roku akademickiego 2007/08 liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o ponad 20 tys. W tym czasie liczba mężczyzn spadła o ponad 16 tys. Raport wskazuje, że spadek ten może być związany ze zniesieniem obowiązkowej służby wojskowej oraz niżem demograficznym z lat 90-tych.
Udział kobiet na wydziałach technicznych w badanym okresie stale rósł. W 2007/08 roku na uczelniach technicznych studiowało ok. 30% kobiet. Obecnie jest to ponad 37%. Jednak jest wiele wydziałów, gdzie odsetek kobiet jest dużo mniejszy. Gównie są to wydziały takie jak: elektryka, mechanika, automatyka, elektrotechnika, elektronika; w zeszłym roku akademickim na kierunkach informatycznych kobiety stanowiły 13% ogółu studentów.
ZOBACZ: CAŁY RAPORT „KOBIETY NA POLITECHNIKACH 2015”
W tym roku akademickim na uczelniach technicznych przybyło 209. doktorów habilitowanych, w tym 48 kobiet. Ich udział procentowy, tak jest taki sam jak w zeszłym roku i wynosi 23%. Aktualna liczba profesorów tytularnych na uczelniach technicznych to 1871, czyli o 31 osób mniej niż w zeszłym roku. W grupie tej 243 osoby, czyli blisko 13% to kobiety. Według danych z ubiegłego roku – kobiety wśród prorektorów uczelni technicznych stanowią ok. 8 proc. (8 kobiet na 98 mężczyzn). Na stanowiskach dziekanów, których jest w uczelniach technicznych w całym kraju 178, znajdują się 24 kobiety. Kobietą jest też, co czwarty prodziekan.
„Perspektywy” są prywatną fundacją non-profit, która od ponad 10 lat wspiera szkolnictwo wyższe w jego przemianach związanych z internacjonalizacją. Stała się też partnerem dla instytucji UE. W roku 2006 Fundacja poproszona została o objęcie funkcji narodowego koordynatora dla projektu promocji europejskiego szkolnictwa wyższego poza Europą – EHEF Fundacja opracowuje, co roku raporty odnośnie sytuacji studentów zagranicznych na polskich uczelniach, zbiera dane nt. stopnia zaawansowania internacjonalizacji poszczególnych instytucji edukacyjnych i przygotowuje raporty o najważniejszych rynkach edukacyjnych świata. Wydaje i opracowuje publikacje poświęcone internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie.