Rynek portali informacyjnych w Polsce stale się powiększa. Pojawiają się coraz to nowsze tytuły, które usiłują nawiązać walkę z branżowymi potentatami. Portale informacyjne, takie jak Onet, Wirtualna Polska, czy Interia, stanowią ogromną konkurencję dla internetowych nowicjuszy. Przyciągają użytkowników przemyślaną szatą graficzną, przyjaznym interfejsem, czy mnogością informacji. Tak jest dziś… a jak było kiedyś? Przenieśmy się kilkanaście lat wstecz i sprawdźmy jak „zamierzchłych czasach”, gdy Internet w naszym kraju cały czas znajdował się w powijakach, prezentowały się największe polskie portale informacyjne.
ONET (Początkowo OptimusNet)
Powstał w 1996 roku. Jego założycielem był Roman Kluska, który zainspirowany rozmową z Billem Gatesem, postanowił spróbować swoich sił w branży internetowej. Początkowo strona nosiła nazwę OptimusNet i raczej trudno było ją nazywać portalem internetowym. Stanowiła raczej katalog stron www.
Portal, pod nazwą, którą znamy obecnie funkcjonuje od 2000 roku. Oto jak wyglądała wówczas strona główna.
2003
WIRTUALNA POLSKA
Jak mówi Wikipedia – pierwszy polski portal internetowy. Powstał bowiem rok wcześniej niż Onet – w 1995 roku. Jego twórcami byli Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski i Jacek Kawalec. Cała trójka poznała się za pośrednictwem Internetu. Założyła forum, które następnie przerodziło się w serwis działający pod nazwą znaną nam do dziś, czyli Wirtualna Polska. Oto jeden z pierwszych „snapshotów” strony, które możemy wyszukać w sieci.
W następnych latach wygląd portalu przedstawiał się następująco.
2001
2003
INTERIA
Trzeci i ostatni z serwisów, które wzięliśmy pod lupę. Interia powstała w 1999 roku, w wyniku umowy podpisanej pomiędzy ComArch S.A. oraz rozgłośnią RMF FM. Na jej mocy powołano do życia spółkę pod nazwą INTERNET FM S.A. Po kilku miesiącach zmieniono jednak nazwę i przemianowano ją na INTERIA.PL S.A. Oficjalna premiera Interii, jako portalu internetowego, miała miejsce 11 lutego 2000 roku. Pierwszy „snapshot” dostępny w Internecie pochodzi jednak dopiero z maja tamtego roku. Oto jak prezentowała się wówczas szata graficzna serwisu.
2003
źródło: archive.org, wikipedia.org, wmeritum.pl
Fot. archive.org