Najprawdopodobniej ustawa ustanawiająca 12 listopada dniem wolnym trafi na biurko Andrzeja Dudy w ostatnim momencie. Czy prezydent powinien ją podpisać? Okazuje się, że Polacy nie są w tej sprawie zgodni.
Ustawa o Święcie Narodowym 12 listopada przewiduje wprowadzenie dnia wolnego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Projekt został przegłosowany przez Sejm i Senat. Jednak izba wyższa polskiego parlamentu zdecydowała się wprowadzić poprawki. To oznacza, że dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy w ostatniej chwili. Jakiej decyzji możemy się spodziewać?
W poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewnił, że Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu dodatkowego dnia wolnego od pracy. „Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12.11 dniem wolnym od pracy” – napisał.
Czytaj także: Kiedy dowiemy się, czy 12 listopada będzie dniem wolnym? Decyzja zapadnie w ostatniej chwili
„Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu gdy Polska wróciła na mapy Europy i Świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę” – dodał Spychalski.
Czy prezydent powinien podpisać ustawę?
Okazuje się, że Polacy nie są jednomyślni ws. wolnego 12 listopada. Z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl wynika, że 45,4 proc. respondentów opowiada się za jej podpisaniem. 40 proc. jest przeciwnego zdania, natomiast 14,6 proc. to osoby niezdecydowane.
Jak informuje informuje Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research w rozmowie z rp.pl – dodatkowy dzień wolny najczęściej popierają: kobiety, osoby w wieku 25-34 lat, o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym i mieszkańcy wsi.
Największa grupa badanych uważa, że #prezydent @AndrzejDuda powinien podpisać ustawę, która wprowadza dodatkowy dzień wolny od pracy #12listopada – pokazał #sondaż @SWResearch_pl dla serwisu https://t.co/IPq2Lzm0syhttps://t.co/NqAty38k3I
— Rzeczpospolita (@rzeczpospolita) 3 listopada 2018
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research na zlecenie serwisu rp.pl w dniach 30-31 października 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.