Prezydent Andrzej Duda uczestniczył dziś w Pikniku Europejskim w Puławach. W swoim przemówieniu nawiązał do historycznej obecności Polski w Europie podkreślając jednocześnie chrześcijańskie korzenie Starego Kontynentu.
W dniu dzisiejszym przypada 15 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku wraz z naszym krajem do Wspólnoty przystąpiły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.
Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu powiązał referendum przed wstąpieniem do Unii Europejskiej z wyborami w 1989 roku. „Te dwa elementy, 1989 rok i decyzja podjęta w referendum europejskim to były decyzje, które podjęło polskie społeczeństwo. To my naszym zbiorowym wysiłkiem, mądrością władz samorządowych, ale także ciężką pracą polskiego społeczeństwa dobrze wykorzystujemy środki unijne i możemy śmiało mówić: Europa to my, Unia Europejska to my. Jesteśmy jej częścią. Zawsze bardzo mocno to podkreślam” – powiedział.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Prezydent Duda nawiązuje do Mieszka I
Prezydent Duda nawiązał również do czasów Mieszka I, gdy państwo polskie weszło w skład chrześcijańskiej Europy. „Wtedy, kiedy polski książę podjął decyzję o przyjęciu chrztu i w ten sposób wpisał się w chrześcijańską Europę. To od wtedy jesteśmy rzeczywiście europejczykami i zawsze nimi byliśmy, nawet w czasach, kiedy byliśmy za żelazną kurtyną, tymi granicami, murem odcięci od Europy Zachodniej” – powiedział.
Andrzej Duda przypomniał, że właśnie w tych trudnych czasach papieżem został święty dziś Jan Paweł II. „Ta tradycja cały czas u nas trwała i najlepszym dowodem na to było to, że w tamtym właśnie czasie to Polak właśnie został głową Kościoła katolickiego, wybrany papieżem” – mówił.
Prezydent dodał, że dziś Polska należy do najważniejszych na świecie sojuszy między innymi właśnie dzięki Janowi Pawłowi II. „Dziś już znów jesteśmy demokracją, wolnym krajem, należymy do najważniejszych na świecie sojuszy” – podkreślił Andrzej Duda.
Czytaj także: PSL chce dopisać rozdział do Konstytucji. O Unii Europejskiej
Źr.: Do Rzeczy