B.O.K Band to ośmioosobowy zespół muzyczny, grupa muzyków, indywidualności, artystów, instrumentalistów, poruszających się jako B.O.K w szeroko rozumianych ramach muzyki hip-hop. To możliwie najkrótsza charakterystyka zespołu którego jednak nie da się tak łatwo zaszufladkować lub przypisać ko konkretnego nurtu muzycznego. Dziś B.O.K to jedyny zespól na polskiej scenie hiphopowej, który na stałe pracuje i koncertuje w tak szerokim instrumentalnym składzie. Grupa powstała w 2007 roku jako trzyosobowy stricte hiphopowy skład, a jej założycielami byli działający do tej pory solowo lub w innych projektach; raper: Arek „Bisz” Jaruszewski, producent muzyczny: Rafał „Oer” Skiba oraz wokalista i instrumentalista: Karol „Kay” Tomas.
Pod nazwą „BiszOerKay” w 2008 roku wydali swój pierwszy wspólny andergrandowy album „Ballady Hymny I Hity”. Płyta ta została wyróżniona w konkursie WuDoo 2008 Polskiego Radia Szczecin. W tym samym konkursie, za produkcję tego albumu Oer otrzymał tytuł i nagrodę „Producenta Roku 2008”. Co więcej, „Ballady, Hymny i Hity” zostały umieszczone na piątym miejscu w rankingu serwisu Spinner: „Nielegal Roku 2008”. W tym czasie do koncertowego składy zespołu dołączył Dj Paulo, który już na kolejnym albumie wydanym w 2010 roku wystąpił jako jej pełnoprawny członek. W tym czasie ewoluuje także nazwa grupy i płyta „Raport z Walki o Wartość” zostaje wydana już jako B.O.K . Materiał z tej płyty został wyróżniony w konkursie Coke Live Fresh Noise, w którym spośród ponad 1000 zgłoszeń Jury, w którego skład wchodzili najlepsi polscy artyści: raper i producent O.S.T.R. oraz PLAN B – Bartek Królik i Marek Piotrowski, wybrało 10 ekip które wzięły udział w warsztatach Akademia Coke Live Fresh Noise. Raport z Walki o Wartość jest to stricte hiphopowy materiał który powstał w trakcie prac nad debiutancką płytą zespołu pod tytułem „W stronę zmiany…”. Album ten został wydany w 2011 roku nakładem wytwórni MyMusic.
Równolegle BOK rozbudowywał swój skład koncertowy poszerzając go o kolejnych muzyków, w ten sposób na przełomie lat 2011/2012 do grupy dołączyli dzisiejsi jej członkowie, gitarzysta Marcin Bartyna, skrzypek Łukasz Sylwestrzak oraz gitarzysta Basowy Michał „Bromba” Lutrzykowski. Obecny skład B.O.K Band wykrystalizował się w 2013 roku po sukcesie solowego albumu Bisza „Wilk Chodnikowy”, który miał swoją premierę we wrześniu 2012 roku i w krótkim czasie pokrył się złotem. Sukces ten zaowocował ponad roczną trasą koncertową, na której Bisz występował w towarzystwie B.O.K (live band).
W tym czasie do zespołu dołączył perkusista Arek „Pestka” Wiśniewski. W takim składzie w 2013 roku zespół zagrał ponad 80 koncertów w tym na największych polskich festiwalach, między innymi: Coke Live Festiwal w Krakowie, OFF Festiwal w Katowicach, Mazury HipHop Festiwal w Giżycku, a także w Czechach na jednym z największych hiphopowych festiwali w Europie, HipHop Kemp w Hradec Kralowe. Obecnie B.O.K Band pracuje nad kolejnym albumem który zostanie wydany nakładem wytwórni Aptaun Records, a jego premiera zaplanowana jest na jesień 2014 roku.
Bisz (B.O.K) – artysta, którego solowy debiut „Wilk Chodnikowy” został najlepiej sprzedającą się płytą w historii Bydgoskiej sceny Muzycznej i osiągnęła status Złotej Płyty. Został Artystą roku 2012 magazynu Aktivist; przyznano mu Debiut roku Radia Sygnały. W zestawieniu płyta Roku magazynu T-Mobile Music; jest wymieniany jednym tchem razem z takimi artystami jak Maria Peszek czy T.Love, z uzasadnieniem „… Polskie, hiphopowe kalendarze ustawiamy bowiem teraz na rok zero – lata będą teraz określane jako te 'przed Biszem’ i 'po Biszu’….” – po usłyszeniu tej płyty redaktor Flint odesłał do domów większość polskiej sceny hiphopowej. Po nagraniu tej płyty Bisz awansował nie tylko do rapowej czołówki – to po prostu jeden z najbardziej interesujących dzisiaj polskich muzyków. Uświadom to sobie, sobie…”. Nominowany do artysty roku 2012 w bardzo wielu rankingach i zestawieniach. Bisz to wyjątkowa osoba na polskiej scenie muzycznej. To unikalny raper, ewidentnie wyróżniający się na tle wielu innych, podobnych do siebie. Niecodzienne łączenie obserwacji otaczającego go świata z jego zamiłowaniem do poezji, filozofii i kina tworzą wypadkową, którą łatwo zaszufladkować w kategorii „rap alternatywny”… Jednak nic bardziej mylnego. Bisz to raper kochający klasyczne brzmienie. Brzmienie, po które słuchacze rapu sięgają najczęściej. Bisz to „nowa klasyka” w hiphopowym nurcie. Jako członek formacji B.O.K debiutując krążkiem „W stronę zmiany”, zgromadził potężne grono słuchaczy. Decydując się na solowy album, dwoma pierwszymi singlami – „Pollock” i „Banicja” oraz gościnnymi występami na tak uznanych i udanych projektach jak „Prosto mixtape Dj Kebs” czy „Aloha 40%”, narobił sporo zamieszania i pokazał, że jest to płyta wyjątkowa, która już przed premierą aspirowała do miana jednej z najlepszych w 2012 roku…
Oer – Wielopłaszczyznowy producent muzyczny. Ukończył inżynierię dźwięku na Uniwersytecie Wolverhampton (UK). Jest inicjatorem oraz współtwórcą “B.O.K” oraz właścicielem studia muzycznego „21 Music Studio” w Bydgoszczy. Jako beat-maker oraz MC brał udział w wielu projektach z Bydgoskiego podziemia takich jak Fanaberia, Trzeci Wariant, Osobowość, Prowokacja Wagary, Omerta, Retrospekt itd. Muzycznie współpracował z takimi artystami jak: Pyskaty, 2cztery7, Proximite, Justyna Kuśmierczyk, Buli (Kloszard), CMS, Pafarazzi, Azja/DjBajer, Somp (WPL), Emblemat, Klemens, Bu, Skorup, Chuchu/Jesz i wielu innych. Jest współtwórcą muzycznym oraz realizatorem dźwiękowym oficjalnego jubileuszowego hymnu, kultowego festiwalu „Hip Hop Kemp” (2011). Laureat kilku konkursów na oficjalne remixy, między innymi: “Tabasko – Wychowani w Polsce” czy “Męskie granie – Jutro jest dziś”. Wraz z Pafarazzim organizuje serie video-nagrywek pt. „Rap bez dubli”, w których razem z zaproszonymi gośćmi tworzą nowe utwory zupełnie od podstaw, przy użyciu dostępnych środków.
Wokalista, raper, multiinstrumentalista – KAY (tworzący także jako producent – Kayozz), inżynier dźwięku, aranżer, współtwórca B.O.K. Z muzyką związany – jak mówi – 'od zawsze’. Współtworzył wiele rodzimych projektów m.in.: RETROspekt, Abiogeneza, Art of Illusion,“i”, kayaki; jak i międzynarodowe – Digg, Omater and Seeds of Vishnu. Prywatnie absolwent PZSMuzycznych Pierwszego Stopnia (wiolonczela, saksofon) oraz studiów na brytyjskim uniwersytecie Wolverhampton o kierunkach: BA (Hons) Music Technology and Popular Music (licencjat) oraz MSc Music Technology (studia magisterskie). Stypendysta Worfield Trust Music Excellence Scholarship. W konkursie Wudoo 2005 otrzymał wyróżnienie dla najlepszego wokalisty.
Współpracuje/współpracował z takimi wykonawcami jak: Stona, DJ Story, Smagalaz, Starszy Brat, donGURALesko, Pianomatyk, Sherlock, Janusz Zdunek (Kult), 5Syfon, W.E.N.A., Chada, Sokół, Fanaberia, DJ Funktion, Yaki, Qba Janicki, Nick Rundle & Tymek Jozwiak, Joseph Nelson (Little Mix), James Stanley i Ian Haughton (B’Spoke), DJ Qmak, Młodzi Polscy Zdolni, Proocente, Pyskaty, Ero, Zaginiony, nuvon, Linda Marita, Alex Roth and Otriad, Szept, Łysonżi, WONZ (BlaBla), Erio, Mops Bebsky, Hawaj (BeerBeer), AlboAlbo, KubeuLokator, 2FP, CMS, Zackass Crew, Root A’Kool, Mr Ed, Triadycja, Omerta, Projekt Hackney, Simon Roth and Stories, Krycha i Smolak, Osiedla Glos, Zamar, Potok, Streetworkerz, Stamina Squad, DJBezksywy, v!rus, Szatt, Chmurok i wielu innych.
Gościnne występował m.in. na płytach takich wykonawców jak W.E.N.A.(„To jest dla” z płyty „Dalekie Zbliżenia”), Chada (tytułowy numer z płyty „Jeden z Was” ), czy na składance „Aloha 40%” („Każda Doba”). W wolnych chwilach można znaleźć go przed pianinem w zaciszu własnego pokoju lub jammującego z napotkanymi na różnych ścieżkach życia muzykami.
DJ Paulo – Do końca lat 80. hołdował różnym zajawkom muzycznym od Queen, Prince’a, Madonny poprzez EMF Technotronic, Black Box, Massive Attack, Public Enemy, Beastie Boys, Gang Starr do DJ’a Remarc’a i Tresor Rec., gdzie na twórczości tej ostatniej realizował pierwsze szlify dj’skie w miksowaniu płyt winylowych. Na początku roku 2001 aktywny już jako DJ. W podziemiu współpracował z rapowymi artystami lokalnie jak i w całym kraju. Zwerbowany w roku 2006 przez Pestkę, frontmana hard core’owego składu Schizma do rapowego, klubowego grania w BDG. Wówczas już bardziej rozpoznawalny uczestnik lokalnej sceny dj’skiej, został zaproszony do współpracy w składzie BiszOerKay ,gdzie realizuje się jako DJ do dziś. Poza muzyką fascynat elektroniki, designu i grafiki, w latach 97/99 grafficiarz oraz rolkarz.
Marcin Bartyna (Bartyna) – muzyk, gitarzysta. Swoją przygodę z gitarą rozpoczął 1991 roku. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych w klasie gitary solowej miedzy innymi “Blues Nad Bobrem”. Grał w wielu lokalnych zespołach. Współautor utworu “Zwierzęta” wykorzystanego w filmie Katarzyny Rosłaniec “Bejbi Blues” (2012). Chronologicznie: 1996 r. – współzałożyciel Czy Nie wraz z Adamem Witkowskim (zespół Gówno oraz zespół Nagrobki). 2000 r. – zainspirowany gitarzystami Mike Stern oraz John Scofileld wraz z basistą Adamem Pietrykiem założył zespół Rejoice Trio grający fusion jazz rock. 2010 r. – Biuro Karier – zespół grający muzykę z pogranicza post rocka. W 2009 roku został zaproszony do współpracy z BOK.
Michał Lutrzykowski aka Bromba – w swojej największej pasji realizuje jako gitarzysta zespołu Upside Down grającego ponad 21 lat muzykę potocznie zwaną punk/hardcore, mającego na koncie 7 albumów studyjnych i ponad 300 koncertów w zagranych w Polsce i Europie. W przeszłości brał udział w kilku projektach zarówno punkowych, hip-hopowych, jazzowych jak i hardcore’owych. Występował w 2 coverbandach Stars francisco (około 30 koncertów) i Estrada Bastards grających przeróbki kapel alternatywnych i punkrockowych. W 2005 grał na basie akustycznym z muzykami klasycznymi jako Ad Delectandum na ulicach Niemiec, Francji, Hiszpanii i Portugalii, gdzie zmierzył się z repertuarem takich kompozytorów jak Mozart, Brahms, Vivaldi, Bach i Pachelbel. Od 2009 roku występuje jako basista składu koncertowego B.O.K Band.
Urlopy z reguły wykorzystuje na dalekie podróże; do tej pory odwiedził większość krajów Europy północnej i środkowo-zachodniej, Bałkany, Wyspy Kanaryjskie. Wycieczka do Egiptu w 2006 roku była jedyną zorganizowaną formą podróży w jakiej wziął udział do tej pory. W kolejnych latach dwukrotnie odwiedził Indie odbywając z żoną miesięczne podróże po części północnej w 2007 oraz południowej rok później. W 2009 roku spędzili miesiąc podróżując w Ekwadorze, a na przełomie 2009/2010 pojechali 32-letnim Mercedesem 123 (beczką) przez Europę i Afrykę Zachodnią do Gambii przejeżdżając przez Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię i Senegal. Rok później dalej eksplorowali afrykę odwiedzając Kenię. Każda z tych podróży organizowana była na własną rękę systemem low budget, co często wiązało się z podróżowaniem i mieszkaniem w ciężkich, z punktu widzenia europejczyka, warunkach. W przeszłości pracował zarówno w międzynarodowych korporacjach jako handlowiec, dużej firmie z branży recyklingowej jako dyrektor handlowy oraz pracownik fizyczny przy malowaniu domów, czyszczeniu samochodów w Norwegii, rozkładaniu namiotów pod targi w Polsce. Obecnie prowadzi wraz z żoną Martą sklep internetowy ostatniwagon.pl
Łukasz Sylwestrzak – skrzypek i wokalista; absolwent kierunku jazzowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Swoje pasje rozwija w kierunku skrzypka solowego w takich zespołach jak PoPieronie (muzyka ludowa), Doktor Blues, Green Grass (blues), European Strauss Orchestra (muzyka klasyczna) oraz jako wokalista w wielu zespołach i chórach. Tak obszerne czerpanie inspiracji z różnych źródeł i kierunków muzycznych pozwala mu na tworzenie swego indywidualnego brzmienia i stylu. Jako skrzypek współpracował ze znanymi postaciami polskiego Hip Hopu takimi jak: O.S.T.R., Te-Tris, Pih, PawBeats. Od ponad 2 lat związany z zespołem BOK.
Pestka (djSoulitary, Dusza Człowiek, Funkomat) W kolejności chronologicznej: Frontman hard core’owego zespołu Schizma, z którym od prawie 20 lat nagrywa i podróżuje po kraju i Europie. Jako dj, promotor imprez i kolekcjoner winyli, oprócz zagrania setek setów klubowych, współpracował z wieloma nietuzinkowymi muzykami lokalnej sceny jazzowej, akademickiej i producenckiej. Powołał soul-jazzowe trio Urban Soul Project (voc/piano/flet/dj) oraz imprezowy band Groove Recovery (perkusja/bas/piano/dj). W kultowym klubie Mózg ma za sobą improwizowane imprezy łączące liveact/mix/wizual/instrumental z ekipą HAK i muzykami związanymi z klubem. W składzie BOK rozwija się jako perkusista. Obecnie pracuje nad serią instrumentalnych winyl-miksów „cztery pory roku” w kolaboracji dj/fotograf/grafik.
Źródło i foto: informacja prasowa/Aptaun Records.