Europejscy politycy pracują nad wprowadzeniem regulacji, które pozwoliłyby bankom zablokować możliwość wypłacania pieniędzy z kont. Rozwiązanie miałoby pomóc upadającym bankom, których sytuację pogarszają nagłe decyzje podejmowane przez klientów. Niektóre kraje UE już wprowadziły podobne rozwiązania.
Z informacji podanych przez agencję Reuters wynika, że w unijni politycy zastanawiają się nad pomysłem zamrażania kont bankowych klientom w pewnych sytuacjach. Rozwiązania umożliwiłyby zamrażanie wypłat przez bank na 5 dni (okres ten mógłby być wydłużony do 20 dni w wyjątkowych okolicznościach). Dziennikarze przypominają, że podobne rozwiązania występują już w innych państwach europejskich np. w Niemczech.
Projekt został przywołany w dokumencie przygotowanym przez Estonię, kraj który obecnie sprawuje prezydencję w UE. Jest w nim mowa o rozwiązaniach, które umożliwią bankom blokowanie kont na pewien okres czasu. Jednak póki co jeszcze daleko do wprowadzenia takich zmian, a regulacje takie musiałyby być poprzedzone dłuższą dyskusją.
Czytaj także: Brak regulacji rozkłada rynek cyfrowalut. Branża zaczyna myśleć o ucieczce z Polski?
Entuzjaści rozwiązań tego typu wskazują, że często na pogorszenie sytuacji danego banku (podczas kryzysu) nerwowo reagują klienci. Chcą jak najszybciej wycofać swoje środki pieniężne, jednocześnie powodując wzrost paniki wśród kolejnych klientów. W konsekwencji kryzys powiększa się w błyskawicznym tempie, doprowadzając bank do sytuacji krytycznej.
Jednak przeciwnicy projektu zauważają, że oprócz wielu wątpliwości wynikających z np. ograniczenia prawa rozporządzania własnym majątkiem, może się okazać, że nowe przepisy nie rozwiązałyby podstawowego problemu. Takie regulacje mogą się przyczynić do utraty zaufania do banków. Natomiast klienci mogliby wycofywać pieniądze już po pierwszych, niepotwierdzonych informacjach medialnych, aby zdążyć przed zamrożeniem konta.
Czytaj także: To już pewne! W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Są dwie lokalizacje