Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego zachęca do przekazania jednego procenta podatku na rzecz instytucji. Jej działalność skupia się wokół organizowania różnego rodzaju inicjatyw patriotycznych.
Aby to zrobić, wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub CIT wpisać numer KRS 0000320750 oraz kwotę 1 procenta podatku zaokrągloną do dziesiątek groszy w dół. Dzięki temu Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego oraz Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, które stanowią wspólne środowisko, w dalszym ciągu będą mogły kontynuować swoją działalność w wielu kierunkach.
Warto przy tej okazji wspomnieć chociaż o części inicjatyw zorganizowanych przez to środowisko. Jedną z najpoważniejszych jest organizacja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, którego już szósta edycja rozgrywana jest obecnie. Konkurs objęty jest patronatem m.in. Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, zaś jego celem jest propagowanie w szkołach wiedzy i pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Fundacja organizuje również zbiórki pieniędzy na różne cele. W latach 2014 – 2016 zbiórka „Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” pomogła w sfinansowaniu licznych inicjatyw, m.in. uroczystości 70. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych w Kielcach, V Rajdu Pieszego Szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie, ale również wydanie pierwszego tomu dokumentów Dowództwa NSZ. Od dwóch lat fundacja organizuje zbiórkę pieniędzy, żywności i chemii domowej pod hasłem „Pomóżmy Bohaterom”. Jej celem jest pomoc kombatantom AK, NSZ, WiN oraz ich rodzinom, pozostającym w trudnej sytuacji finansowej.
Ważnym elementem działalności fundacji jest także wydawanie publikacji. Warto tu wspomnieć chociażby o dokumentach źródłowych dowództwa Narodowych Sił Zbrojnych czy publikacjach wspomnieniowych żołnierzy podziemnego Wojska Polskiego z formacji Narodowe Siły Zbrojne nie opublikowanymi wcześniej materiałami źródłowymi.
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zajmuje się również organizacją różnego rodzaju wydarzeń. Wystarczy tu wspomnieć o organizacji międzynarodowych uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ czy organizacji I i II Rajdu Pieszego im. Wincentego Sowy ps. „Vis” w Janowie Lubelskim, w którym brali udział uczniowie poznający historię lokalnego bohatera. Z kolei w Szczecinie fundacja ufundowała tablicę poświęconą oficerom i żołnierzom polskiego podziemia narodowego, w tym Narodowych Sił Zbrojnych, którzy jako pierwsi wyszli z postulatem powrotu Szczecina do Polski.
Zachęcamy do wsparcia Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego! Szczegółowe informacje można uzyskać pod TYM adresem.
Czytaj także: „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – wystawa prac i VI edycja konkursu!