Instalacja gazowa opłaca się każdemu, kto ją ma w swoim samochodzie. Opłacalność wynika przede wszystkim z różnicy ceny benzyny, ropy a gazu, którą można zobaczyć na prawie każdej stacji paliw. Cena gazu waha się w okolicy 2 złotych. Natomiast ceny tradycyjnych paliw są powyżej 4 złotych – mówi newsrm.tv Grzegorz Jarzyński, prezes Elpigazu.
Jeżeli weźmie się pod uwagę, że spalanie jest porównywalne to na każdym litrze mamy oszczędność powyżej 2 złotych. Oszczędza się połowę. W Polsce gaz jako paliwo najczęściej wykorzystywany jest przez prywatnych użytkowników. Rzadziej z tego rozwiązania korzystają np. instytucje budżetowe np. policja, wojsko. Do instalacji gazowych powoli przekonują się samorządy.
– Dostrzegamy zmiany w transporcie publicznym. Pojawiają się nowe ośrodki, w których zaczynają być stosowane autobusy zasilane gazem, czy to gazem propan butan czy gazem ziemnym. Do nowości należy zasilanie ciekłym gazem ziemny LNG. Ostatnio w takich miastach jak Olsztyn i teraz Warszawa autobusy komunikacji miejskiej są zasilane tym paliwem. Mamy też polskiego producenta autobusów zasilanych LNG, więc w przyszłości więcej takich pojazdów będzie poruszało się po naszych drogach – dodaje Grzegorz Jarzyński.
Czytaj także: J. Faryś (PZPM): Polacy nie tak szybko zrezygnują z diesli. Elektryczna konkurencja nie podoła wymaganiom