Choć burza wokół nowelizacji ustawy o IPN trwa od kilku dni, to wciąż zdaje się ona narastać. W nocy specjalne oświadczenie w tej sprawie opublikowała rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, która wyraziła „zaniepokojenie konsekwencjami ustawy” i zasugerowała nawet podważenie polsko-amerykańskiego partnerstwa.
W nocy Senat przegłosował nowelizację ustawy o IPN. Za zmianami głosowało 57 senatorów, 23 było przeciwko, a 2 wstrzymało się od głosu. Projekt został przyjęty w pierwotnej formie, bez żadnych poprawek. Teraz trafi na biurko prezydenta. Głos zabrał również amerykański Departament Stanu.
Tymczasem nie ustaje międzynarodowa presja na polski rząd. Do głośno krytykującego nowelizację Izraela dołączyły Stany Zjednoczone. Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu wydała oświadczenie, w którym posunięto się nawet do stwierdzenia, że nowa polska ustawa może podważyć partnerstwo polsko-amerykańskieg.
USA zaniepokojone
Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że wyrażenia takie jak: 'polskie obozy śmierci’ są niewłaściwe, błędne i sprawiają ból. Jednakże, jesteśmy zarazem zaniepokojeni i tym, że, jeśli projekt tej ustawy wszedłby w życie, mógłby podważyć wolność wypowiedzi i badań naukowych. – napisano w oświadczeniu.
Musimy zachować szczególną ostrożność, by nie ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu. Wierzymy, że tylko nieskrępowana dyskusja, badania naukowe i działalność edukacyjna to najlepszy sposób, by przeciwdziałać niewłaściwym i krzywdzącym wypowiedziom. – pisze Departament Stanu.
Na szali relacje z USA?
Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy. Jeśli weszłaby ona w życie mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki – także ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Na podziałach, które mogą powstać pomiędzy naszymi sojusznikami, skorzystają tylko nasi wrogowie. – czytamy dalej.
Zachęcamy Polskę do ponownego przeanalizowania ustawy o IPN pod kątem możliwych skutków dla wolności słowa oraz dla naszej zdolności bycia efektywnymi partnerami. – podsumowano.
Źródło: dorzeczy.pl; state.gov
Fot.: wikimedia/Kevin McCoy