Dnia 11 marca br. o godzinie 17:00 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, odbyła się konferencja „Żołnierze Wyklęci. Bohaterstwo – Duma – Pamięć”. Zorganizowana została przez Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, w ramach ogólnopolskiej akcji Upominamy się o Was!
Spotkanie otworzył prezes Klubu Vade Mecum – Dawid Kostecki. Jako pierwsza, głos zabrała dr Ewa Kurek, wygłaszając referat Cichociemny major Zapora na Lubelszczyźnie w latach 1943-1947. Podczas wypowiedzi wielokrotnie nawiązywała do szacunku, jakim powinni zostać darzeni bohaterzy podziemia antykomunistycznego. Ponadto, stwierdziła, że „Żołnierze Niezłomni są brakującym ogniwem, jeśli patrzymy na społeczeństwo polskie (…). Ich walka była ukryta, zakazana. Polskie społeczeństwo zaakceptowało komunistów – do dziś nie mieliśmy wzorców. Propaganda, w ciągu 25 lat, starała się wykreować na bohaterów narodowych takich ludzi jak Jaruzelski, czy „człowiek honoru” Kiszczak.” Dr Kurek przyznała, że prowadzi badania nad historią żołnierzy podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie już od 27 lat. Gdy zaczynała żyło Ich 127, dziś tylko sześciu. Na pytanie zadane z sali „Dlaczego Wyklęci po 1944 roku nadal zostawali w lesie?” – odpowiedziała: „Zostali w lesie z jednego powodu – zamiast dać się wywieźć na Sybir lub dać się zabić z katowniach UB, woleli zginąć z bronią w ręku, w naszym lesie (…) Wyklęci oni zostali przez komunistów – nie przez ludzi, nie przez Boga. Dla Rzeczpospolitej to nie są Wyklęci – to Niezłomni!”.
Czytaj także: Żołnierze Wyklęci – ostatni bohaterowie
Jako drugi głos zabrał mgr Jerzy Masłowski – historyk który od wielu lat zajmuje się dziejami podziemia antykomunistycznego na Chełmszczyźnie oraz w powiecie hrubieszowskim. Poprzez swój wykład Podziemie niepodległościowe na ziemi chełmskiej po 1944 r. przybliżył struktury i działania Narodowych Sił Zbrojnych na ziemi chełmskiej: „Chełm był doskonale zorganizowany. Mógł zaproponować oddziałowi kraśnickiemu przyjście z pomocą na ich teren”. Historyk wielokrotnie akcentował dominację NSZ na terenie powiatu chełmskiego nad innymi formacjami zbrojnymi podziemia.
Jako ostatni głos zabrali: dr Rafał Drabik – Zgrupowanie Leonarda Zub-Zdanowicza ps. „Ząb” w latach 1943-1944 oraz mgr Karol Litwin – Działalność oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Stefana Brzuszka ps. „Boruta”, którzy w akademicki i szczegółowy sposób opisali historię oraz działania tytułowych oddziałów.
Spotkanie zakończyło się dyskusją z uczestnikami spotkania. W konferencji udział wzięło blisko 80 osób.
Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL
Fot.: Łukasz Pasim / wMeritum.pl