Dzisiaj w Kościele katolickim obchodzona jest Środa Popielcowa. W tym roku odbywa się ona nieco inaczej, bo obowiązują obostrzenia pandemiczne. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii.
W Nocie wskazano, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”.
Czytaj także: Kantar: 48 proc. Polaków zamierza się zaszczepić przeciw koronawirusowi
To nie koniec nowości, bo następnie Nota podaje, że kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. „Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc” – czytamy w Nocie.
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post
Środa Popielcowa w kalendarzu liturgicznym oznacza początek Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.
Środa Popielcowa wypada między 4 lutego a 10 marca. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.
Czytaj także: Platforma za liberalizacją prawa aborcyjnego? Nowe informacje
Źr. episkopat.pl